BRATISLAVA - Povolenie na vznik nedostala ďalšia súkromná vysoká škola. Vláda dnes nedala štátny súhlas Vysokej škole ekonómie a podnikania, o ktorej vznik požiadala ešte v septembri 2011 Bratislavská akadémia s.r.o. so sídlom v Bratislave.
Záporné stanovisko k vzniku školy vydala rovnako ako minister školstva Dušan Čaplovič aj Akreditačná komisia. Podľa komisie škola v čase akreditácie nesplnila kritériá na výučbu v prvom stupni štúdia interkultúrny manažment a obchodné podnikanie. Zároveň Akreditačná komisia upozornila na skutočnosť, že navrhovaná nová vysoká škola bude iba kvantitatívnym rozšírením ponuky už jestvujúcich študijných programov alebo obdobných študijných programov. „S týmito závermi Akreditačnej komisie sa stotožňujem, pretože naše školstvo nepotrebuje duplicitu a kvantitu, ale kvalitu a pridanú hodnotu," uviedol Čaplovič.
Minister už jednu súkromnú vysokú školu od svojho nástupu zastavil. Vláda v máji na jeho návrh zamietla vznik Vysokej škole filmovej tvorby a multimédií (VŠFTaM), aj keď Akreditačná komisia odporúčala vydať súhlas. Minister pri nástupe do úradu deklaroval, že za jeho pôsobenia nedostane zelenú žiadna súkromná škola. Keď kabinet zamietol vznik VŠFTaM, Čaplovič vyhlásil: "Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl." Výnimkou bola súkromná Vysoká škola Goethe Uni, ktorú vláda povolila 18. júla. Minister Čaplovič tento súhlas odôvodnil tým, že ide o prestížnu školu, ktorá bude ako prvá na Slovensku vyučovať v nemeckom jazyku a má kontakty na univerzity v Nemecku.
V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, tri štátne a trinásť súkromných vysokých škôl. Vzdelávanie poskytujú aj štyri zahraničné vysoké školy, všetky z Českej republiky.