BRATISLAVA – Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) napĺňa opatrenie, ktoré avizoval hneď po svojom nástupe do funkcie.
Ministerstvo poslalo v pondelok (21.5.) do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o odbornom vzdelávaní, ktorá dáva zelenú pre štúdium na gymnáziách len žiakom, ktorí na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a na konci prvého polroka deviateho ročníka nemali priemer známok horší ako 2,0. Do tohto prospechu sa pritom nemajú rátať známky z výchovných predmetov. Čaplovič pôvodne oznámil, že na gymnáziá pôjdu len žiaci s priemerom známok do 1,5, hranicu tak napokon zmiernil. Okrem dobrého prospechu žiak bude musieť splniť podmienky prijímacieho konania.
Novela zavádza limit aj pre prijatie na odborné školy s maturitou. Podľa normy tam môže byť prijatý len žiak, ktorý na konci ôsmeho a na polroka v deviatom ročníku nemal horší priemer ako 2,75. Nové pravidlá by mali platiť pre gymnáziá aj stredné odborné školy od septembra 2014.
Šéf rezortu chce novým zákonom zmeniť aj pravidlá pre prijímanie žiakov na stredné školy bez skúšok. V súčasnosti si stredné školy samy stanovujú podmienky prijímacieho konania. „Na štúdium študijného odboru strednej školy bude možné bez prijímacej skúšky prijať len žiaka, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov deviateho ročníka základnej školy dosiahol v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90 %,“ píše ministerstvo v predkladacej správe k novele.
Podľa normy budú samosprávne kraje vydávať zriaďovateľom cirkevných a súkromných škôl súhlas s počtom tried prvých ročníkov pre nasledujúce prijímacie konanie. Zákon má tiež povoliť získanie nižšieho stredného vzdelania na odbornej škole žiakom, ktorí ukončili základnú školu v nižšom ako deviatom ročníku.
Čaplovič chce zákonom prispôsobiť odborné vzdelávanie trhu práce a zvýšiť záujem žiakov o odborné školy a riešiť situáciu nadbytočných odborov. „Na dosiahnutie uvedených cieľov návrh zákona ustanovuje povinnosť pravidelne zverejňovať informácie o uplatniteľnosti absolventov stredných škôl podľa jednotlivých odborov vzdelávania,“ uviedol rezort v materiáli.