BRATISLAVA - Príčinou volebného neúspechu národných strán je podľa ich lídrov nepriazeň médií. "Len slepý nevidel a hluchý nepočul, že sme boli bojkotovaní, informácie o nás neboli púšťané do médií, a keď boli, tak negatívne," komentoval výsledok volieb predseda SNS Ján Slota.
Líderka strany Národ a spravodlivosť (NaS) Anna Belousovová sa nazdáva, že voľby sa uskutočnili v réžii kapitálových skupín, ktoré ovládajú médiá a majú svoje obľúbené strany. "My sme nemohli obstáť v takejto konkurencii, to je ako by sme išli s gumipuškou na tanky," poznamenala s tým, že strana mala na tvorbu štruktúr a prípravu na voľby len niekoľko mesiacov.
Výsledky volieb napriek nespokojnosti s výsledkom Slota aj Belousovová rešpektujú. "Vláda aj parlament sú také, aký je národ. Kto chce kam, pomôžme mu tam," vyhlásil Slota. Belousová dodala, že víťaz nezískal len parlamentnú väčšinu, "získal aj absolútnu zodpovednosť za stav krajiny".
Politológ Rastislav Tóth pripúšťa, že predsedovia národných strán môžu mať pravdu, vinu za nelichotivý mediálny obraz však pripisuje najmä im. "Ťažko pozitívne informovať o niekom, kto sa pozitívne nespráva. Z ich úst aj dobrá vec neznie presvedčivo," podotkol. Myslí si, že pod vedením Slotu a Belousovovej sa ich strany nespoja a úspech už nezaznamenajú. "Môžu sa dostať do parlamentu, ale nikto s nimi nepôjde do spolku."
Národnej politike podľa Tótha chýba líder, kultivovaná forma aj zrozumiteľné formulovanie obsahu. "Pod vedením Slotu ani Belousovovej to nikdy nebude," povedal s dodatkom, že pod stratu hlasov pre národné strany sa podpísal aj úpadok SMK a "poštátnenie" Mosta-Híd. Národné strany by sa podľa politológa mali sústrediť na pozdvihnutie Slovenska v rámci EÚ, rozvoji kultúry a vzdelanosti a na konštruktívnom pôsobení v únii. "Keď Slovensko v tom systéme je, musí v ňom byť užitočné."
S Tóthovými slovami Belousová nesúhlasí, je presvedčená, že čas NaS ešte len príde. "Príde čas čistej, čestnej národnej politiky, príde čas skutočných vlastencov, a to je čas strany NaS. Príde čas čestnej národnej politiky, keď nebude z čoho kradnúť," zdôraznila. Prípadnú fúziu so SNS opätovne odmietla. "SNS je pre mňa história a dúfam, že bude aj pre Slovensko."
Belousovová vo voľbách v roku 2010 získala takmer 61-tisíc preferenčných hlasov, jej strana ich však v predčasných voľbách dostala len 16-tisíc. Politička si to vysvetľuje zverejňovanými prieskumami verejnej mienky a obavou ľudí, že ich hlas prepadne. "Kde sa prepadli? No volili predovšetkým Smer-SD, určite nevolili SNS," podčiarkla. Chcela by, aby od vyhlásenia volieb do ich konania bolo zverejňovanie prieskumov zakázané, aby sa mohli voliči rozhodovať slobodnejšie.
Napriek neúspechu je Belousovová odhodlaná stranu naďalej viesť a tvrdí, že v tejto ambícii ju podporuje aj väčšina členov. Približne 200-tisíc eur, ktoré NaS do kampane investovala, Belousovová neľutuje, považuje ich za investíciu do budúcnosti strany. "Ľutovať môžu tí, ktorí investovali niekoľko desiatok miliónov korún alebo niekoľko sto miliónov korún," tvrdí. V nasledujúcich mesiacoch sa chce venovať predovšetkým sebe, dať si do poriadku zdravie a učiť sa po anglicky. "Možno potom pôjdem na nejaký pobyt do Anglicka a potom budem rozmýšľať, čo so svojím životom ďalej."