BRATISLAVA - Slovensko by malo prehodnotiť rozsah štátnej administratívy a rozsah sociálneho štátu. Tvrdí to predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého riešenie deficitu neprináša navrhované zdanenie bohatých ani zvažované zvýšenie DPH.
"Musia aj najbohatší dostávať prídavky na deti? Musia prídavky na deti byť na úplne všetky deti? Nestačí len na štyri, na päť?" pýtal sa dnes predsedov parlamentných strán, s ktorými sa stretol v diskusnej relácii STV O 5 minút 12. Hoci predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda popieral zámer zvýšiť DPH, šéf Smeru-SD Robert Fico si myslí, že pravicová vláda by nemala inú možnosť. Líder sociálnych demokratov je presvedčený, že bez zavedenia dane pre bohatších, ktoré stredopravé strany odmietajú, nie je možné znížiť schodok štátneho rozpočtu na úroveň, na ktorú sa Slovensko zaviazalo.
"Zbytočne neklamte ľudí. Nie ste to schopní dosiahnuť, ak nechcete zdaniť banky, bohatých a silných... Všetky interné materiály, ktoré sa pohybujú po ministerstve financií, vrátane ozdravných balíčkov, rátajú so zvýšením DPH, lebo to je pre vás najpohodlnejšie," konštatoval Fico. Podľa lídra SDKÚ-DS sú riešenia Smeru-SD zdaňovaním tých, ktorí drú a ťažko pracujú.
"Znamenalo by to, že prídu o motiváciu nielen títo ľudia, ale že stratia prácu aj tí, ktorí zarábajú podstatne menej," podčiarkol Dzurinda. Sulík zase Smeru-SD pripomenul, že potreba riešiť štátny dlh vznikla práve po vláde, ktorú viedol Fico. Riešenia, ktoré sociálni demokrati ponúkajú sú podľa neho návratom k socializmu.
"Radšej budem v koalícii, ktorá bude zo štyroch strán a budeme mať programové nezhody, budeme musieť hľadať dohodu, ale aspoň nebudeme zavádzať socializmus," podotkol šéf liberálov. "Urobili ste teraz sekeru 800 miliónov eur a my sa bojíme, že je väčšia... Na umelé zníženie deficitu v roku 2011 ste použili peniaze, ktoré mali byť použité na spolufinancovanie európskych fondov," oponoval expremiér s tým, že veľký podiel viny za súčasný stav nesie šéf rezortu financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
"Čudujem sa, pán predseda Fico, že hovoríte o sekere, pretože po štyroch rokoch vášho vládnutia tu bola taká sekera, že sa dá povedať, že bola grécka - nielenže neudržateľná, ale hrozila tým, čo prežívajú iné krajiny - bankrotmi nielen firiem, ale aj štátu," reagoval šéf KDH Ján Figeľ.
Predseda Mostu-Híd Béla Bugár poukázal na to, že riešenie nie je len v zvyšovaní ziskov štátu, ale aj v šetrení. Odstraňovať podľa neho treba nielen korupčné kauzy, ale aj nedostatočný výber daní. "Dvadsaťosem percent DPH štát nevie vybrať - to je materiál ministerstva financií," podčiarkol.
Predsedovia parlamentných strán sa dotkli aj témy nezamestnanosti. Fico kládol dôraz napríklad na potrebu pohotovo odstrániť problémy v "ohniskách sociálneho napätia", kde je mimoriadne vysoká nezamestnanosť. Šéf KDH Ján Figeľ zase poukázal na to, že riešenie nezamestnanosti je kľúčovou otázkou, pretože by odstránilo aj viaceré súvisiace problémy a posilnilo postavenie Slovenska. Podpredseda SNS Andrej Danko sa zhodol s Ficom napríklad v potrebe riešiť dopravnú infraštruktúru v ekonomicky zaostávajúcich regiónoch. "Musíme tiež zrovnoprávniť slovenské podnikateľské subjekty so zahraničnými subjektmi," doplnil Danko.