BRATISLAVA - Najvážnejším problémom a oblasťou, kde Európa zlyháva, je jej islamizácia. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s viceprezidentom rakúskej FPÖ Johannom Gudenusom to vyhlásil prvý podpredseda SNS Andrej Danko.
Podľa jeho slov je islamizácia problémom, ktorý môže v priebehu desiatich až dvadsiatich rokov mať také nedozerné následky ako rómsky problém. "Je dôležité, aby sme problematiku islamu pochopili. Tu sa s FPÖ zhodujeme v zákaze výstavby minaretov či nosenia buriek. Sme si plne vedomí slobody náboženského vyznania, ale poukazujeme na problém spolužitia islamu a kresťanstva," povedal Danko.
Podľa jeho slov nie je ani budúcnosť mešity v Bratislave veľmi vzdialená. "Ukázal som pánovi Gudenusovi projekty mešity na Kramároch a on zhrozený konštatoval, že taká stavba nemá čo hľadať v centre Bratislavy," uviedol Danko s tým, že národniari aj FPÖ hovoria nie islamizácii Európy.
Gudenus upozornil, že aktuálne má každý tretí občan Viedne nejaké migračné korene. "Každý piaty občan je cudzinec a sú obvody, kde je ním každý tretí. Vo Viedni existujú školské triedy, kde je až 90 percent cudzincov, dokonca sú triedy, kde je ich až takmer 100 percent. Nemáme také problémy s občanmi pochádzajúcimi zo susedných krajín, ale predovšetkým s masovým prílevom moslimov," podotkol s dôvetkom, že ich počet sa v Rakúsku neustále zvyšuje.
"Na Slovensku je 5000 moslimov, u nás v roku 2001 tvorili 7,8 percenta obyvateľstva Viedne a na území celého Rakúska ich bolo 400.000. Islamské náboženstvo je druhé najsilnejšie v Rakúsku a s týmto všetkým je spojený určitý strach na strane rakúskeho obyvateľstva," vysvetlil Gudenus.
Danko zároveň zdôraznil, že SNS a FPÖ, ktoré sú podľa jeho slov často ignorované médiami, nie sú outsideri politických scén, ale alternatívy budúcnosti politiky, ktorá sa musí robiť. Podľa jeho slov obe strany hovoria nie EÚ ako dinosaurovi, nie diskusiám v únii v podobe diktátu Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho a žiadajú diskusiu krajín o tom, kam a ako chce EÚ smerovať.
"Sme menšie krajiny a musíme mať zachované právo veta. To neznamená, že nechceme úniu, ale chceme pravidlá, ktoré budú rešpektovať každého jej člena. Ako zodpovední politici však diskutujeme aj o konci eura, lebo nechceme, aby sme zo dňa na deň zostali nepripravení na akúkoľvek alternatívu," uistil Danko. Tvrdí, že je dôležité vytvoriť nové pravidlá spolupráce národov v EÚ, ale v takej únii, v ktorej sa nebude podvádzať. Gudenus ho doplnil, že práva národov v Európe sú doslova pošliapavané. "Chceme, aby sme žili v Európe, kde každý národ bude mať svoju identitu. Silu rôznorodosti chceme zachovať a chrániť," deklaroval.
FPÖ cez Gudenusa zároveň vyjadrila podporu SNS pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami na Slovensku. "My ako kooperační partneri vítame tú možnosť, aby sme mohli SNS podporiť. Je to pre nás srdcová záležitosť. Chceme, aby SNS bola alternatívnou sociálnou stranou," dodal.
SNS začala spoluprácu s FPÖ pred rokom, uskutočnilo sa už niekoľko rokovaní medzi predsedami oboch strán Jánom Slotom a Heinzom-Christianom Strachem v Bratislave i vo Viedni. V júli minulého roku SNS a FPÖ podpísali Memorandum o priateľstve, porozumení a spolupráci.