BRATISLAVA - Otázka pádu prezidenta SR Ivana Gašparoviča pre kauzu Čentéš je príliš hypotetická. O tom, či hlava štátu koná protiústavne, keď doteraz nevymenovala Jozefa Čentéša zvoleného za generálneho prokurátora, môže rozhodnúť len Ústavný súd SR.
Zdôraznil predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorý by podľa vlastných slov v súčasnosti nezachádzal do takých krajností, ako je téma zosadenie Gašparoviča z funkcie.
"Treba si počkať na posúdenie Ústavného súdu SR sťažnosti pána Čentéša. Potom sa bude vývoj odvíjať od postoja Ústavného súdu. Neprináleží mi vyjadrovať sa skôr, ako rozhodne," povedal Hrušovský. Zároveň pripomenul, že každý musí rešpektovať Ústavu SR a podľa nej aj konať.
Prezidentovi ukladá ústava povinnosť vymenovať zvoleného generálneho prokurátora, no nehovorí, dokedy tak má urobiť. "Má výlučné právo v tejto veci rozhodnúť, je na ňom, aké rozhodnutie prijme," uviedol Hrušovský.
Parlament zvolil Čentéša za šéfa prokurátorov 17. júna. Prezident ho doteraz nevymenoval. Najskôr čakal na rozhodnutie Ústavného súdu SR, či môže byť voľba generálneho prokurátora verejná. Čentéš bol pritom zvolený v tajnej voľbe, ktorá je a aj bola v súlade s ústavou.
Súd pravidlá voľby odobril, prezident ale Čentéša nevymenoval. Vyhlásil, že v čase krízy je pre neho prokurátor terciárna otázka. Čentéš sa potom pokúšal o stretnutie s prezidentom v jeho paláci, hlava štátu ho však neprijala. Čentéš sa preto obrátil na Ústavný súd SR, kde napadol nečinnosť prezidenta. Súd sťažnosť zaregistroval a pridelil sudcovi-spravodajcovi. Kedy o nej rozhodne, nie je zatiaľ známe.