KOŠICE – Poslanci Národnej rady SR môžu verejne i tajne voliť kandidáta na post generálneho prokurátora SR a ďalších činiteľov. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR. Tajnú i verejnú voľbu zaviedla novela zákona o Rokovacom poriadku NR SR a dnes ústavný súd konštatoval, že to nie je v rozpore s Ústavou SR.
Novelizované ustanovenia napadol na ÚS SR námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý ako aj skupina 35 poslancov NR SR za Smer-SD zastupovaných Róbertom Madejom.
Navrhovatelia argumentovali, že tajné hlasovanie o voľbe predsedu a podpredsedov NKÚ, kandidátov na ústavných sudcov či kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora okrem iného prispieva k ochrane ich väčšej nezávislosti od vôle politických strán a zoskupení a slúži k tomu, aby výkon uvedených funkcií prispieval k ochrane ústavnosti, slobodnej politickej súťaže a pri eliminácii vplyvu čiastkových záujmov účastníkov politickej súťaže.
Zrušenie tajného hlasovania je podľa nich v priamom rozpore s článkami Ústavy SR. Žiadali preto, aby napadnuté novelizované ustanovenia Zákona o Rokovacom poriadku NR SR ústavný súd vyhlásil za protiústavné.
Kandidát na post generálneho prokurátora Jozef Čentéš dnešné rozhodnutie ÚS SR uvítal. "Som rád, že moje zvolenie, ktoré prebehlo v Národnej rade Slovenskej republiky 17. júna, sa realizovalo podľa novely rokovacieho poriadku, ktorú dnes ÚS SR v Košiciach označil za ústavnú," povedal. "Bol som rád, že som bol zvolený v tajnej voľbe," dodal ďalej prokurátor Čentéš.