Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Poslanci po lete: Čakajú ich amnestie aj odvodová reforma

Zobraziť galériu (2)

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR sa po letných prázdninách v utorok 6. septembra opäť zídu vo svojich laviciach. Na 22. schôdzi ich čaká približne 100-bodový program. Rozhodovať by mali o viacerých ústavných zákonoch, o liekovej či daňovo-odvodovej reforme, ale aj o novom šéfovi Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorým sa má stať poslanec za SaS Kamil Krnáč.

Parlament by mal rozhodnúť o zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Potrebná je na to ústavná väčšina poslancov, ktorú koalícia nemá a nestačili by jej ani hlasy opozičnej SNS. Predstavitelia Smeru-SD sa už skôr vyjadrili, že Mečiarove amnestie síce boli morálnym suterénom, ale ich zrušenie by bolo suterénom právnym.

Zrušenie amnestií by umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov.

Poslanci by mali definitívne rozhodovať aj o novele Ústavy SR z dielne Smeru-SD, ktorá má zdôrazniť, že Slovensko zaručuje individuálne, a nie kolektívne práva a slobody. Do druhého čítania ju posunula opozícia spolu s piatimi poslancami KDH a nezávislými Igorom Matovičom a Andrejom Ďurkovským. Zmenu základného zákona štátu podnietila nová maďarská ústava.

Plénum ďalej čaká záverečné hlasovanie o liekovej reforme ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). Rozhodnúť má o zákone o lieku, ktorý mení spôsob predpisovania liekov aj o zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý mení spôsob stanovovania cien liekov a zdravotníckych pomôcok.

Zákonodarný zbor sa pokúsi aj o oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a Súdnej rady SR. Keďže ide o novelu ústavy, koalícia opäť narazí na problém s nedostatkom hlasov. Ak by však právnu normu parlament schválil, predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi by mala 1. januára 2012 zaniknúť funkcia šéfa Súdnej rady. Zmena, ktorú navrhla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), so sebou prinesie aj novely ďalších zákonov, a to o sudcoch a prísediacich, Súdnej rade SR a o súdoch.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich má opäť zaviesť pravidelné hodnotenie sudcov. Opakovať by sa malo každých päť rokov. Zmena zákona o súdoch má zas posilniť prvok transparentnosti a otvorenosti systému rozhodovania Súdnej rady. Hlasovanie Súdnej rady SR má byť totiž vždy verejné a odlišné stanovisko jej člena sa má zverejňovať rovnako ako uznesenie rady.

Ďalšiu zmenu ústavy predložili do parlamentu poslanci Andrej Ďurkovský (nezávislý) a Marián Kvasnička (KDH). Chcú, aby poslanci NR SR získali ústavnú možnosť vzdať sa svojej imunity dobrovoľne. Poslanec by tak mohol urobiť dvoma spôsobmi. Buď osobným vyhlásením na schôdzi NR SR, alebo písomne do rúk predsedu parlamentu. Aj napriek vzdaniu sa imunity však poslanca naďalej nebude možné trestať za jeho hlasovanie a výroky prednesené v pléne, a to ani po zániku jeho mandátu.

Poslanci by mali v prvom čítaní prerokovať tiež daňovo-odvodovú reformu, ktorej základom je zavedenie tzv. superhrubej mzdy. Po zjednotení súčasnej hrubej mzdy s odvodmi doteraz platenými zamestnávateľom budú platiť odvody v novej výške zamestnanci, ale aj živnostníci a dohodári. Ministerstvo práce navrhuje tiež zmenu valorizácie dôchodkov či naviazanie veku odchodu do dôchodku na predpokladaný priemerný vek dožitia.

Okrem priebežného dôchodkového systému čakajú zmeny aj druhý, tzv. sporivý pilier. Ak prejde novela v navrhovanej podobe, prinesie viac fondov, menej garancií a automatický vstup pre mladých ľudí do tohto systému. Po novom by mali vzniknúť štyri dôchodkové fondy - dlhopisový, zmiešaný, akciový a úplne nový indexový fond. Garantovanú istinu by mal mať pritom len prvý z nich.

Parlament by sa mal zaoberať aj rušením úhrad za služby verejnosti, v minulosti známych ako koncesionárske poplatky. Na základe novely zákona o Rozhlase a televízii Slovenska by mali tieto poplatky zaniknúť od roku 2013.

Hlavným príjmom RTVS by mali byť iba zdroje zo štátneho rozpočtu. RTVS by mala mať zákonom garantovaných najmenej 90 miliónov eur. Novela má zároveň zvýšiť mesačnú mzdu generálneho riaditeľa RTVS zo štvornásobku priemernej mesačnej mzdy na sedemnásobok. Za minulý rok bola priemerná mesačná mzda v hospodárstve SR 769 eur. Sedemnásobok predstavuje 5383 eur.

Plénum by mala zamestnať aj novela zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Odídenci z SNS Anna Belousovová a Rudolf Pučík ňou chcú dosiahnuť, aby sa starostami či primátormi nestávali kandidáti s nižším vzdelaním, než je úplné stredoškolské.

Poslanec za KDH Radoslav Procházka zas prichádza s návrhom novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Právna norma zavádza možnosť finančných sankcií voči verejným funkcionárom za škody spôsobené pri výkone funkcie vedome alebo na základe vedomej nedbanlivosti.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu