BRATISLAVA - Hlasovanie siedmich poslancov za SaS, ktorí v parlamente nepodporili posunutie malej vládnej novely stavebného zákona do druhého čítania, bolo podľa predsedu klubu SaS Jozefa Kollára len omylom.
"Som presvedčený, že to bol obyčajný omyl, keby som o tom presvedčený nebol, tak im neukážem všetkým hlasovať za. Za omyl sme pripravení sa našim koaličným partnerom ospravedlniť," povedal Kollár.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si myslí, že hlasovanie poslancov za SaS omyl nebol a mali na to čisto politické motívy. Podľa neho sú za tým spory medzi liberálmi a kresťanskými demokratmi. "Poslanci za SaS to urobili naschvál, chceli ukázať, ako to môže vyzerať z ich pohľadu, keď KDH bude hlasovať so SNS alebo so Smerom," vyhlásil Bugár. Zároveň prisvedčil na otázku, či hlasovanie liberálov bolo odplatou za hlasovanie o zákaze práce v obchodoch cez všetky sviatky.
Ak mali poslanci za SaS pri hlasovaní o stavebnej novele nejaký problém, mali podľa lídra Mosta-Híd vopred povedať, že zákon nepodporia. Išlo totiž o novelu stavebného zákona, ktorá má sprísniť postihy za nepovolené stavby. "Situácia je zlá aj z môjho pohľadu, lebo minimálne dve koaličné strany takýmto spôsobom bojujú. Môže to mať také dôsledky, že neprejdú ďalšie zákony, aj vládne. Oveľa lepšie je momentálne nehlasovať o ničom, ale rokovať a rokovať," tvrdí Bugár.
Podľa rokovacieho poriadku môže parlament rokovať o tej istej veci opäť najskôr o šesť mesiacov. "Ak to náš koaličný partner predloží znova, budeme o tom rokovať. Nič mimoriadne sa nestalo," povedal ďalej Kollár s tým, že v parlamente sa často mýlia aj skúsení poslanci.
Poslanec Szilárd Somogyi (SaS), ktorý sa pri hlasovaní o vládnej novele stavebného zákona zdržal, to zdôvodnil tým, že podobne ako ďalší kolegovia v klube dostal list od Združenia miest a obcí Slovenska s výhradami k obsahu novely. "Bol som v domnení, že aj ostatní kolegovia na základe tejto požiadavky budú hlasovať tak ako ja," uviedol Somogyi. Nevysvetlil však, prečo vopred neinformovali koaličných partnerov, že stavebnú novelu nepodporia. "Hlasujeme podľa svedomia a vedomia. Nepovedal som, že bola koaličná dohoda, vychádzal som z toho, že aj ostatní poslanci budú takto hlasovať," dodal s tým, že v klube sa o spôsobe hlasovania bežne vopred neinformujú.
Poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) označil hlasovanie SaS o stavebnej novele za nešťastné. "Je to precedens, ktorý treba rýchlo vyriešiť," povedal pre agentúru SITA s tým, že o hlasovaní poslancov SaS vopred nevedel a preto ho veľmi prekvapilo. "Všetko sa dá riešiť, keď sa dopredu komunikuje. Situáciu treba hlavne upokojiť a hlavy vychladnúť," dodal. Riešenie situácie vidí v tom, že ministerstvo dopravy pripraví kompletne nový návrh stavebného zákona, ktorý by nebol zameraný len na sankcie za čierne stavby.