Dobrý deň, otec sa druhý krát oženil a zanechal rodinu, keď som bola tínedžer. Mal ešte jedného syna s novou ženou. Zomrel a ja s mojím bratom sme nič nedostali. Jeho rodinný dom, ktorý potom postavil, ostal jeho žene a jej synovi. Mám nárok na dedičstvo? Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, ako dcéra zosnulého máte nárok na zákonný podiel z dedičstva. Ak otec nezanechal závet alebo Vás nevydedil, dedí sa podľa zákona, a vy aj váš brat máte právo na rovnaký podiel z majetku, spolu so synom a manželkou zosnulého. Ak však otec zanechal závet a Vás v ňom opomenul, máte stále nárok na povinný podiel (polovicu zákonného podielu), pokiaľ ste neboli vydedení. Čo sa týka rodinného domu, je možné, že vlastníctvo domu bolo aj za života Vášho otca napísané na jeho novú manželku.
Dobrý deň, kde je možné vydediť deti, okrem notárskeho úradu, kde som už raz bol sa informovať, a nebolo to možné tam urobiť. Nespĺňal som vraj ich kritériá. Aké kritériá sú potrebné pre výkon vydedenia. Čo to všetko obnáša. Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, vydedenie môžete vykonať iba písomne, najčastejšie formou listiny o vydedení, ktorú môžete spísať aj sami. Podmienkou je splnenie zákonných dôvodov vydedenia. Tie zahŕňajú:
1. Ak dedič neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, starobe či núdzi.
2. Ak o poručiteľa neprejavoval skutočný záujem.
3. Ak vedie dedič trvale neusporiadaný život.
4. Ak dedič spáchal úmyselný trestný čin proti poručiteľovi alebo jeho blízkym.
Vydedenie musí byť jednoznačne odôvodnené.
Počas manželstva som dostal darom byt od rodičov. Po rozvode manželka tvrdí, že patrí do BSM a má naň nárok. Byt som však dostal výlučne na svoje meno. Môže si naň nárokovať?
Nie, majetok získaný darovaním nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Ak bol byt darovaný výlučne vám a darovacia zmluva to jasne uvádza, zostáva vaším výlučným vlastníctvom. Manželka si naň nemôže nárokovať, ani po rozvode.