BRATISLAVA - Dunaj v Bratislave podľa vodohospodárov aj hydrometeorológov kulminuje. Ako povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľubomír Krno, hladina Dunaja vo vodomernej stanici Devín je na úrovni 970 až 971 centimetrov a je ustálená a v stanici Bratislava, ktorá je v centre hlavného mesta, sa pohybuje na hranici 1 030 až 1 031 cm a v týchto úrovniach sa bude pohybovať niekoľko hodín, možno aj do rána.
"Nepredpokladá sa, že by hladina Dunaja v Bratislave ešte stúpala," konštatoval pre SITA Krno. Podľa hovorcu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára je Dunaj už vo fáze kulminácie.
"Po podrobnej analýze údajov môžeme uviesť, že dnes po 14:00 sa hladina Dunaja v Devíne a v Bratislave dostala do fázy kulminácie. Po 20:00 už neočakávame ďalší vzostup v Devíne a po 22:00 ani vzostup v Bratislave,“ cituje tlačová správa SHMÚ hydrologičku Katarínu Matokovú. Dnes medzi 15:00 a 16:00 pracovníci povrchových vôd SHMÚ namerali priamym meraním z mosta SNP v Bratislave prietok 10 540 m3 za sekundu. "Táto hodnota predstavuje historicky najväčší priamo nameraný prietok na Dunaji v Bratislave," upozornila hydrologička zo SHMÚ Zuzana Danáčová.
Hovorca vodohospodárov Ľubomír Krno zdôraznil, že Bratislavu ochránil pred storočnou vodou a vysokými škodami protipovodňový systém vybudovaný po veľkej povodni v roku 2002. Protipovodňový systém stavali v rokoch 2005 až 2010 a stál takmer 33 miliónov eur, pričom približne 85 percent nákladov naň išlo z európskych zdrojov.
Protipovodňový systém aj s tzv. mobilnými zátarasami, ktoré zvyšujú pevné brehy, by podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku mal v Devíne zvládnuť storočnú vodu s prietokom 11 000 metrov kubických za jednu sekundu a v centre Bratislavy až tisícročnú vodu s prietokom 13 500 metrov kubických za sekundu.
Dunaj na území hlavného mesta v posledných hodinách svoju výšku nemení. Podľa informácií hydrologického spravodajstva Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o 15:00 bol Dunaj v bratislavskom Devíne vysoký 972 cm a o 17:00 mal 971 cm. Vo vodomernej stanici Bratislava, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta, mala hladina Dunaja o 15:00 úroveň 1 032 cm a o 17:00 1 031 cm.
Hladiny v Devíne a v Bratislave boli o 17:00 ustálené. Pre obe naďalej platí 3. stupeň povodňovej aktivity. Dunaj naďalej stúpa na nižšie položených úsekoch na Slovensku, kde je všade 3. stupeň povodňovej aktivity. V Gabčíkove namerali o 16:45 hladinu vysokú 799 cm, v Medveďove mal Dunaj o 17:00 výšku 935 cm, Komárne 795 cm a Štúrove 688 cm.
Na rieke Morava, ktorá stúpla následkom zvyšujúcej sa hladiny Dunaja, bol o 17:00 3. stupeň povodňovej aktivity vo Vysokej pri Morave (623 cm) a hladina bola ustálená. Vo vodomerných staniciach na rieke Morava v Kopčanoch (326 cm) a v Moravskom Sv. Jáne (464 cm) bol o 17:00 1. stupeň povodňovej aktivity. V Kopčanoch Morava klesala a v Moravskom Sv. Jáne bola hladina Moravy ustálená. Druhý stupeň povodňovej aktivity už hlási SHMÚ z Kolárova na Váhu, kde mala hladina o 17:15 výšku 642 cm a stúpala. Kolárovo totiž leží pri sútoku Váhu a Malého Dunaja.
Primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik vyhlásil mimoriadnu situáciu v Bratislave v utorok 4. júna, pretože povodňová aktivita na Dunaji dosiahla 3. stupeň. V Trnavskom kraji je pre vysokú hladinu rieky Morava od 0:30 dnešného dňa uzatvorený most do Rakúska Moravský Svätý Ján - Hohenau. Uzatvorený je aj most ponad rieku Dunaj medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, bývalý hraničný priechod Medveďov - Vámoszabadi.
Polícia upozorňuje motoristov v Trnavskom kraji, aby rátali na cestách s obmedzeniami, ktoré súvisia s povodňovou situáciou. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili dnes o 6:00 pre ľavú aj pravú stranu hrádze Váhu od Komárna po Kolárovo. Tretí stupeň povodňovej aktivity platí aj v Štúrove, kde rovnako ako v Komárne zahradili otvory v protipovodňovom betónovom múre mesta.