Filmový festival inakosti (FFi) sa bude prezentovať na blížiacom sa Art Film Feste. V stredu 23. júna o 14.00 bude tím FFi v Kúpeľnej dvorane v Trenčianskych Tepliciach informovať o deviatom ročníku prehliadky gejských a lesbických filmov. Na tlačovej besede priblížia organizátori, ako festival vznikal a ako sa vyvíjal. Opíšu, ako pristupovala k FFi široká verejnosť a taktiež homosexuálna komunita. Budú hovoriť o chystanom ročníku, ktorý bude od 29. 9. do 3. 10. v Bratislave. A ponúknu aj svoju víziu na nasledujúce roky.
Gejské a lesbické filmové festivaly na Slovensku začali písať svoju históriu v roku 1995 v Tajove. Bol to prvý festival svojho druhu usporiadaný v bývalom východnom bloku. Festival sa neobišiel bez protestov verejnosti. V Tajove sa konal v roku 1996 aj jeho druhý ročník.
Po trojročnej prestávke sa festival v roku 1999 presťahoval do Bratislavy (ďalšie v rokoch 2000, 2001, 2007, 2008). V poradí ôsmy ročník Filmového festivalu inakosti sa konal v roku 2009 vo filmovom klube 35 mm na VŠMU v Bratislave. Festival sa začal v stredu 30.9. a trval do nedele 4.10. Diváci videli v dvoch kinosálach viac ako 30 celovečerných a krátkych filmov. Po skončení festivalu si mohli pozrieť najlepšie filmy na Dozvukoch FFi v Palace Cinemas v Auparku. Festival si zobrala pod patronát Zuzana Kronerová, ktorá podporuje FFi aj tento rok.
Filmový festival inakosti je zameraný na prezentáciu európskej a svetovej kinematografie s tematikou sexuálnych menšín. Filmy uvedené na FFi zachytávajú život gejov, lesbických žien, bisexuálov a transsexuálov. Ukazujú postavenie homosexuálnej menšiny v minulosti, ale ponúkajú aj pohľad do súčasnosti a otvárajú aktuálne témy.
Festival organizuje skupina dobrovoľníkov, ktorí považujú práve filmové médium a filmový festival za vhodný nástroj šírenia myšlienky otvorenej občianskej spoločnosti. Cieľom festivalu je predovšetkým podporiť komunitu gejov a lesieb. Organizátori chcú tak pomôcť pri odbúravaní vnútorných bariér a pri narúšaní stereotypov vo vnímaní väčšinovou spoločnosťou. Je to výzva do publika na prehodnotenie zaužívaných formuliek o tom, čo sa má, môže a musí.