Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Fico sa rozhovoril o kauze Gorila: Takto odpovedal na otázku o záhadnom byte na Vazovovej!

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Kauza Gorila je kauzou druhej Dzurindovej vlády a malo by sa vyšetriť, či to bola alebo nebola pravda. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to konštatoval premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že ho prekvapuje, ak od vyšetrovania utekajú zodpovední ľudia. Reagoval tak na avizovaný odchod šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša do civilu. Ten uplynulý týždeň kritizoval podmienky, za akých pracoval a označil ich za netolerovateľné.

"Mňa prekvapuje, že títo ľudia odtiaľ utekajú. Nikto ho nevyháňal. Myslím si, že prezident Policajného zboru (Tibor) Gašpar to povedal veľmi presne, ak sa niekto zbavuje zodpovednosti, uteká, tak nech je potom radšej ticho," odkázal premiér.

Podľa vlastných slov podporuje vyšetrenie kauzy Gorila. "Je to o tom, či sa potvrdí alebo nepotvrdí to, čo sa šepkalo v súvislosti s privatizáciou za druhej Dzurindovej vlády. Obrovské úplatky, provízie za privatizovanie strategického majetku. Pokiaľ by Gorila bola pravdivá, sú to veľmi vážne obvinenia na ľudí, ktorí pôsobili v tom čase," vyhlásil.

Otázka, či on sám bol v byte na Vazovovej ulici, ako sa píše v spise Gorila zverejnenom na internete, je podľa neho úplne irelevantná. "Ja som bol v čase Gorily a druhej Dzurindovej vlády v opozícii a keby sa aj ukázalo, že to čo je tam napísané je pravda, povedzte, čo tam také je napísané. Povedal na mňa niekto, že som niečo ukradol, zobral nejaký úplatok? Tam sú iné mená, iné peniaze," podčiarkol Fico s tým, že nemá žiadny problém odpovedať na otázky orgánov činných v trestnom konaní k tejto téme.

V súvislosti s aktuálnou kauzou Bašternák a jej možného vplyvu na podporu Smeru-SD predseda najsilnejšej vládnej strany konštatoval, že by bol veľmi opatrný pri hodnotení akýchkoľvek káuz. Treba si podľa neho najprv počkať na záver vyšetrovania a potom k tomu zaujímať politické stanoviská.

"Za 17 rokov v politike sa prirodzene stretávate s príbehmi, ktoré môžu pozitívne alebo negatívne ovplyvňovať vaše postavenie na politickej scéne. Pre mňa je dôležité, ak je nejaká kauza, aby sa vyšetrila a ak budú relevantné závery, aby sa potom vyvodili potrebné dôsledky," doplnil.

Odmietol tiež medializované úvahy o možných sporoch a rivalite vo vládnej koalícii medzi Smerom-SD a Slovenskou národnou stranou (SNS). Podľa neho je za tým snaha niektorých médií vyhľadávať a šíriť klebety, rozbíjať koalíciu a destabilizovať krajinu. "Vzťahy medzi Smerom, SNS a Mostom-Híd sú maximálne korektné. Samozrejme sme rozdielni, ľavica a pravica, čo môže niekedy spôsobovať normálne programové konflikty. Ale riešime ich, stretáva sa koaličná rada, schválili sme rozpočet, dohodli sme všetky veci. Vláda funguje," dodal Fico. 

Premiér tvrdí, že keď porovnáme vládu Ivety Radičovej a súčasnú vládu, nie je čo porovnávať. Sociálna demokracia sa musí podľa neho zaoberať problematikou silného spravodlivého sociálneho štátu, takýto štát je schopný poskytnúť ochranu tým, ktorí sa inak nevedia chrániť. "Chceme sa venovať silným proeurópskym postojom, Európska únia je náš životný priestor. Chceme, aby európske krajiny navzájom rešpektovali svoje špecifiká," doplnil.

Ako ďalej v relácii pripomenul, v súčasnosti je na Slovensku obraz, že vláda ľuďom zvýšila sociálne odvody. "Pre mňa je to smiešna téma. My sme zvýšili sociálne odvody ľuďom, ktorí majú pravidelný mesačný príjem vyšší ako 4 300 eur. Teda sme si dovolili, my zločinci zo Smeru-SD, zvýšiť odvody ľuďom. O čom sa tu bavíme, čo je toto za problém? O tom je solidarita," vyhlásil premiér. "Pýtajú sa peniaze na platy učiteľom, musí tu fungovať nejaká solidarita. Prečo by niekto, kto zarába vyše 4 300 eur mesačne, nemohol viac zaplatiť na odvodoch? Tomu naozaj nerozumiem," poznamenal Fico s tým, že daňové a odvodové zaťaženia v Rakúsku, Belgicku i Francúzsku sú tiež také. "Trvám na tom, že peniaze treba hľadať tam, kde sú," skonštatoval premiér. 

Verejnosť má právo na výsledky vyšetrovania Gorily, tvrdí L. Žitňanská

Verejnosť má podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) právo poznať výsledky vyšetrovania kauzy Gorila, nech sú akékoľvek. "Ak si inštitúcie, ktoré tento prípad vyšetrujú, chcú uchovať dôveryhodnosť a pokiaľ verejnosť má mať dôveru v tento štát ako právny, tak potom je svätou povinnosťou výsledky vyšetrovania zverejniť," uviedla v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Kauza Gorila podľa jej slov traumatizuje celú spoločnosť. "Spôsobila pád možno jednej celej politickej generácie a doteraz nemáme výsledky. Ja neviem povedať, že či kauza Gorila dokáže s takým odstupom času mať trestnoprávnu dohru, ale som presvedčená, že verejnosť má právo poznať výsledky," skonštatovala Žitňanská. Poukázala na to, že pre pocit spravodlivosti treba odkryť karty bez ohľadu na to, aké sú.

Odchod šéfa tímu vyšetrovateľov kauzy Gorila Mareka Gajdoša do civilu podľa jej slov dôveryhodnosti procesu nepridáva. Na margo pôsobenia špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika poznamenala, že musí byť v prvom rade v jeho záujme, aby mal dôveru verejnosti. "Je kľúčové, aby sme dospeli k času, kedy môžeme ukázať verejnosti, k čomu sa vyšetrovatelia dopracovali, bez ohľadu na to, či to bude mať, alebo nebude trestnoprávnu dohru," poznamenala. Myslí si, že je povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa výsledky zverejnili. 

Národným záujmom SR je mať dobré obchodné vzťahy s Čínou, povedal Fico

Národným záujmom Slovenskej republiky je mať dobré obchodné vzťahy s Čínou. Je preto zlé, ak otázka osobného imidžu niekedy preváži nad národnými záujmami krajiny. V odkaze na minulotýždňové stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s dalajlámom to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Je to škoda, že do tohto tlačia prezidenta jeho poradcovia," konštatoval predseda vlády. Podľa vlastných slov má záujem na dobrých vzťahoch s prezidentom. "Ale toto jeho rozhodnutie poškodilo slovensko-čínske vzťahy. Ja už to pociťujem," doplnil. Problémy podľa neho cítiť napríklad pri príprave nadchádzajúceho summitu Číny a 16 krajín strednej a východnej Európy, ktorú teraz poznačilo ochladenie vzťahov.

Fico poukázal tiež na prípad čínskeho investora, ktorý mal záujem investovať na Slovensku do cestovného ruchu a infraštruktúry. "Bol tu záujem jedného veľkého investora, ktorý sa teraz odmlčal, prestal s nami komunikovať," dodal. Zopakoval, že slovenská vláda, ako aj celá EÚ, uznáva politiku jednej Číny.

Viac o téme: Lucia ŽitňanskáRobert Fico
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu