BRATISLAVA - Ústavný súd podľa denníka Sme dal za pravdu majiteľovi bratislavského bytu, v ktorom sa údajne stretával spoločník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s politikmi. Zoltán Varga spochybnil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý povolil odpočúvanie jeho bytu.
Ústavní sudcovia pred dvomi týždňami potvrdili, že jeho právo na ochranu súkromia bolo porušené, píše Sme. Denník pripomína, že na základe odpočúvaní vznikol údajný spis tajnej služby Gorila, ktorý začiatkom tohto roka vyvolal vlnu protestov. „Je to prelomové rozhodnutie, lebo potvrdzuje, že na základe uvedených rozhodnutí nemohlo dôjsť k legálnej ani k legitímnej akcii Slovenskej informačnej služby,“ reagoval na rozhodnutie pre Sme právny zástupca Vargu Martin Škubla. Ten zastupuje aj Haščáka.
„Posilňuje naše stanovisko, podľa ktorého je dôveryhodnosť takzvaného internetového spisu nulová,“ dodal právnik. Opiera sa o to, že „ak by aj spis pochádzal z tajnej služby, čo nebolo doposiaľ potvrdené, nič nebránilo tomu, aby v ňom boli spracované lživé, zavádzajúce a vykonštruované údaje, keďže Krajský súd v Bratislave, ktorý mal nad činnosťou SIS vykonávať kontrolu, v danom prípade podľa Ústavného súdu zlyhal.“
Súčasný, ale i bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) aj Daniel Lipšic (Nova) už v minulosti odmietli, že by spochybnenie odpočúvaní zmarilo ďalšie vyšetrovanie kauzy Gorila. Aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nedávno pre Sme povedal, že „nie je dôležité, odkiaľ materiál pochádza, ale či sú skutky, ktoré sa v ňom píšu, pravdivé“. Varga sa na Ústavnom súde SR sťažoval už pred vyše rokom, teda skôr ako sa Gorilou zaoberali médiá. Odkiaľ sa o odpočúvaní dozvedel, doposiaľ nevysvetlil. Zatiaľ nie sú známe ani argumenty ústavných sudcov, prečo mu dali za pravdu.
Nejasné je aj to, či Varga dostane vyplatené za porušenie práv aj odškodnenie. Škubla neuviedol, či oň žiadal a v akej výške, lebo na to nemal súhlas klienta.