BRATISLAVA - Rodina mladého muža má hlavu v smútku. Bol väznený od marca, no na konci septembra sa dozvedeli najhoršiu správu. Väzenskí strážcovia ho našli obeseného na mreži. Rodina sa ale domnieva, že samovraždu nespáchal.
"Dňa 30. septembra 2017 v dopoludňajších hodinách spáchal v ústave Bratislava samovraždu obesením 24-ročný obvinený, ktorý sa vo výkone väzby nachádzal od marca 2017 pre podozrenie zo spáchania trestných činov útoku na verejného činiteľa a nebezpečného vyhrážania," informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.
Muža našiel personál, keď kontroloval väzňov. Strážnici našli obvineného, ako visí na okennej mreži na škrtidle zhotovenom z pyžamových nohavíc. Muž nejavil známky života. "Napriek okamžitému oživovaniu a príchodu privolanej Rýchlej zdravotnej pomoci sa už žiaľ nepodarilo jeho život zachrániť," ozrejmil Baláž s tým, že samovraždu obvineného vyšetruje polícia. Bol o nej vyrozumený aj dozorový prokurátor a príbuzní obvineného.
Rodina nebohého si myslí iné
Sestra nebohého muža má na vec ale iný názor a domnieva sa, že za smrťou jej brata stoja tretie osoby, ktoré mu na druhý svet dopomohlli. Poukázala na troch nebohých, ktorí prišli o život v slovenských ústavoch.
Ako uviedla v kometároch pod obrázkom, jednému z mladých mužov našli pri pitve v tele ponožku. "Ako je to možné? Ako sa tam tá ponožka dostala? Jedine tak, že mu ju strčili do úst, aby nekričal a mohli ho v pokoji biť," napísala sestra nebohého. Muž s ponožkou by mal byť práve jej nebohý brat.
Na sociálnej sieti pribúdajú pod fotografiami komentáre. Diskutujúci špekulujú nad prácou strážnikov vo väzniciach.
Je dôležité poznamenať, že každým úmrtím vo väznici sa zaoberá polícia, ktorá zisťuje okolnosti, za akých k tragédii došlo. "V prípade každého úmrtia osoby vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody vrátane samovrážd vykonáva vyšetrovanie príslušný útvar Policajného zboru, na ktorého priebeh a výsledky dohliada dozorujúci prokurátor. Ani v jednom z uvedených prípadoch sa takýmto vyšetrovaním nepreukázalo cudzie zavinenie," potvrdil Baláž.
Úmrtia väzňov v roku 2016
V roku 2016 prišlo v ústavoch k 24 úmrtiam väznených osôb, z toho boli traja obvinení a 21 odsúdených. Všetci zomreli kvôli chorobe. Z tohto počtu 13 väznených osôb zomrelo v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíe. Väzni najčastejšie zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia a onkologické ochorenia. "Vo všeobecnosti možno dodať, že chorobnosť väznenej populácie je vyššia v porovnaní s civilnou populáciou, čo je spôsobené spravidla spôsobom života pred nástupom do výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody. Považujeme za potrebné uviesť, že je nám ľúto každého ľudského života, o to viac, ak ide o osobu v ústavnej starostlivosti, ktorou je aj výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody," dodal Baláž.
Samovraždy za mrežami za rok 2016
V roku 2016 bolo väznenými osobami spáchaných 6 samovrážd, z toho štyria obvinení a dvaja odsúdení. Napriek rôznym opatreniam nie je možné samovražednému konaniu úplne zabrániť. "Z výsledkov následných šetrení okolností takéhoto konania vyplýva, že najčastejšími dôvodmi je strata slobody a z toho vyplývajúce zákonné obmedzenia, nezmierenie sa zo spáchaným skutkom, negatívne vzťahy s rodinou a partnermi alebo ich strata," vysvetlil riaditeľ s tým, že osoby, ktoré páchajú samovraždy vo väzení svoje správanie spravidla cielene kontrolujú, aby okolie neupozornili na úmysly a nebolo im ich rozhodnutie ukončiť život zmarené zo strany personálu.
Väzni k samovraždám zneužívajú predmety a veci, ktoré majú povolené za mrežami mať. Ide o predmety, ktoré zabezepečujú osobnú hygienu, upravenosť, alebo ide o časť výstroja.
Väzni sú obmedzovaní, toto strážnici nesmú
Podľa Baláža je potrebné si uvedomiť, že väznené osoby možno obmedziť počas výkonu väzby alebo výkonu trestu len vo výkone tých práv a slobôd, ktorých výkon by bol v rozpore s účelom výkonu väzby alebo výkonu trestu. Ide napríklad o právo na nedotknuteľnosť osoby, slobody pohybu a pobytu, zachovanie listového tajomstva a slobodnom výbere lekára. Zároveň je však personál zboru povinný rešpektovať ľudskú dôstojnosť a nesmie používať kruté, neľudské alebo ponižujúce spôsoby zaobchádzania.
Personál zboru nemôže napríklad monitorovať technickými prostriedkami priestory štandardných ciel, kontrolovať, resp. byť prítomný pri vykonávaní osobnej hygieny a hygienických potrieb, ako aj zabezpečenie zákonom garantovaného nepretržitého osemhodinového spánku na lôžku.