BRATISLAVA/PARÍŽ – Francúzska centrála Interpolu o konkrétnostiach, za akých okolností bol zadržaný v africkom Mali právoplatne odsúdený bývalý elitný príslušník polície a Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík, nebude informovať.
"Interpol nevykonáva samotné zadržanie, to je riešené vždy políciou v našich členských krajinách na základe zákonov v danej krajine. Preto by sme odporučili kontaktovať úrady v Mali ohľadom akýchkoľvek zadržaní, ktoré vykonali. V každej našej členskej krajine sa nachádza národná ústredňa Interpolu s obsadením, ktoré spolupracuje s predstaviteľmi krajiny a ktorá samostatne komunikuje s Generálnym sekretariátom v Lyone a s ostatnými národnými ústredňami po celom svete," uviedlo dnes tlačové oddelenie centrály Interpolu vo francúzskom Lyone.
Ministerstvo spravodlivosti SR už začalo konať vo veci vydania Kosíka z Mali. Predĺžiť alebo skomplikovať to môže fakt, že Slovensko nemá s touto africkou krajinou uzavretú zmluvu o vydávaní občanov. V súčasnosti zabezpečujú slovenské orgány preklady dokumentov, ktoré je potrebné priložiť k extradičnej žiadosti, informoval hovorca ministerstva Peter Bubla. "Keďže medzi SR a Mali neexistuje zmluva, ktorá by upravovala vydávanie občanov, o vydanie sa bude musieť žiadať na princípe reciprocity," vysvetlil.
Dĺžku celého procesu v súčasnosti ministerstvo nevie odhadnúť. "Na úspešné realizovanie extradície na základe extradičnej žiadosti SR je totiž potrebný súhlas príslušných orgánov v Mali," ozrejmil Bubla. Konečná dĺžka tak bude závisieť aj od rozhodnutia príslušných malijských orgánov. Polícia v africkom štáte Mali zadržala 10. novembra Kosíka, ktorý sa útekom do cudziny vyhýbal výkonu trestu na Slovensku. Odsúdený bol zadržaný na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu. O zadržaní informovala Národná ústredňa Interpol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.
ŠTS v Pezinku vydal 1. augusta tohto roka na Kosíka európsky i medzinárodný zatýkací rozkaz. Odsúdený si má pre falšovanie zmeniek v celkovej hodnote 2,4 milióna eur odsedieť za mrežami 14 rokov. Najvyšší súd SR v júni zamietol jeho odvolanie. Vlaňajší rozsudok ŠTS sa tak stal právoplatným a vykonateľným. Odsúdený na výkon trestu nenastúpil, naopak, opustil územie SR. Kosík sa mal podľa výsledkov vyšetrovania podieľať v minulosti aj na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska. Vyvodeniu trestno-právnej zodpovednosti voči únoscom syna exprezidenta zabránila aj amnestia udelená Vladimírom Mečiarom v roku 1998.