PEZINOK - Člen údajnej zločineckej skupiny piťovci Peter Martiška (28) prezývaný Tajron si odsedí osem rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Súd v Pezinku včera schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Proti verdiktu sa už nemôže odvolať. Martiška zabezpečil súhlas na vyberanie výpalného od žien z erotického privátu a obchodoval s drogami.
Petra Martišku včera predviedli pred súd v putách z väzby v Banskej Bystrici. Priznal sa ku skutkom, ktoré mu pripisovali v obžalobe veľkej kauzy s údajnými piťovcami, kde pôvodne figurovalo 19 ľudí na čele s údajným bosom Jurajom Ondrejčákom alias Piťom. Martiška počas verejného prejednania obžaloby oznámil, že chce uzavrieť dohodu, takže jeho prípad vytýčili na samostatné konanie.
S prokurátorom sa pôvodne dohodol na päťročnom treste
Pôvodne sa s prokurátorom dohodli na päťročnom treste, ale súd nemohol dohodu akceptovať. Martiška v nej figuroval ako človek činný pre piťovcov, nie ako člen skupiny, ale v skutkových výrokoch v obžalobe ho uvádzali ako člena skupiny. V návrhu boli aj iné technické nezrovnalosti. Napríklad skutkom s najprísnejšou sadzbou nebol hrubý nátlak, ale založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Aj preto museli výšku trestu v dohode stanoviť nanovo a zvýšiť ju.
Martiška spáchal (bol uznaný vinným pre) zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny
Martiška v dohode o vine a treste, ktorú navrhol prokurátor a súd ju včera schválil priznal, že niekedy v roku 2008, najneskôr v roku 2005, bola založená skupina pôsobiaca na území Bratislavského a Trnavského kraja. Členovia sa v tejto skupine označujú ako piťovci. V organizačnej štruktúre skupiny pôsobila na najvyššej riadiacej funkcii osoba, ktorá koordinovala a usmerňovala podriadených, ktorí plnili ňou zadané pokyny a mesačne jej odovzdávali časť peňazí, ktoré získali páchaním rôznej trestnej činnosti. Tej sa mali dopustiť predovšetkým na území Bratislavského a Trnavského kraja. Obchodovali s omamnými a psychotropnými látkami, zaoberali sa vyberaním poplatkov za ochranu, tzv. výpalného, zabezpečovali zbrane a nástražné výbušné systémy s účelom ich využitia pri páchaní trestnej činnosti a získavali peniaze od osôb, ktoré boli v organizačnej štruktúre podriadené. V rámci teritoriálneho rozdelenia pôsobísk mali od priamych nadriadených dovolenie páchať rôznu trestnú činnosť pod hlavičkou piťovci. Podmienkou bolo pravidelné odvádzanie časti peňazí získanej z rôznej trestnej činnosti za tzv. ochranu. Do novembra 2011 pôsobil v skupine aj Peter Martiška. Páchal najmä drogovú trestnú činnosť. Peniaze zo zisku boli určené na kúpu zbraní, na odmeny a na páchanie ďalšej trestnej činnosti.
Obzvlášť závažný zločin hrubého nátlaku
Ako príslušník skupiny v roku 2011 zabezpečil u vyššie postaveného člena piťovcov, aby ďalší muž zo skupiny mohol vyberať výpalné a zabezpečovať ochranu. Muž mal z vybratého výpalného odvádzať 30-percentný podiel. Výpalné chcel od žien z erotických privátov. Vytypoval si ich cez internet a objednal sa tam ako zákazník. Spolu s ďalším mužom vnikli na privát a od žien žiadali od 150 do 300 eur za poskytovanie ochrany ako piťovci aj napriek tomu, že o ochranu nikto nežiadal.
Obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi
Minimálne od zač roka 2009 do novembra 2011 sa Martiška v rámci skupiny zaoberal nelegálnym zadovažovaním a následnou distribúciou rôznych druhov omamných a psychotropných látok metamfetamínu a kokaínu v Bratislave a okolí, pričom vystupovali ako piťovci. Postupovali plánovane a koordinovane s cieľom dosiahnuť čo najväčší zisk. Drogy predávali nižšie postaveným členom skupiny a tí koncovým spotrebiteľom, pričom peniaze získané z predaja drog odovzdávali tiež postupne od najnižšie postaveného k najvyššie postavenému. Okrem toho boli mesačne povinní odovzdávať prostredníctvom vyššie postaveného člena skupiny cez sprostredkovateľa paušálne platby vo výške 500 eur za ochranu a za to, že pri svojich nelegálnych aktivitách mohli vystupovať pod menom piťovci. Výšku platby určoval vyššie postavený člen skupiny, ktorý za neuposlúchnutie fyzicky trestal.
Skutky, ktoré prokurátor pripisuje piťovcom
Medzi skutkami, ktoré prokurátor pripisuje údajným piťovcom vo veľkej kauze, sú najmä zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestné činy súvisiace s nedovolenou výrobou drog a ich následnou distribúciou, trestné činy súvisiace s tzv. vyberaním výpalného a tiež zločiny nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.
Už v decembri 2012 prokurátor podal obžalobu na časť údajnej skupiny piťovcov aj za skutky, ktoré súvisia s podvodom so získanými hypotekárnymi úvermi z USA. Súd obžalobu neprijal a vrátil do prípravného konania, prokuratúra ju znovu predložila.
Polícia v novembri 2011 urobila záťah na údajných piťovcov. Príslušníci policajnej zásahovej jednotky sa vtedy zlanili z vrtuľníka do dvora rodinného domu v Lamači, v ktorom býva údajný šéf skupiny Juraj Ondrejčák - Piťo a kukláči ho zadržali. Policajti súčasne zasiahli aj na ďalších miestach Bratislavy. Viacerí, vrátane Ondrejčáka, sú vo väzbe.