Možno takto donedávna zmýšľalo na Slovensku veľa ľudí, ktorí sa spoliehali, a ešte sa stále spoliehajú na to, že spoločnosť, polícia, ani žiadny iný subjekt nemá dostatočné páky, ako odhaliť ich protizákonnú činnosť.
Opak je pravdou. Spoločnosť BSA The Software Alliance neustále školí policajtov, vyšetrovateľov a odborníkov , ktorých úloha je kontrolovať, odhaľovať a objasňovať počítačovú kriminalitu.
Iste sa pýtate, ako to vyzerá v skutočnosti.
Predstavte si situáciu, keď predajcu hardvéru a softvéru, ktorý rád ponúka „nezákonné“ riešenia súkromným alebo aj právnickým osobám, príde avštíviť človek v utajení a vykoná u neho takzvaný mystery shopping. Nič netušiaci predajca sa teší, že opäť zarobil na niekom, komu predal softvér nezákonne, pritom ale poslúžil kompletným dôkazovým materiálom tímu policajtov, ktorí ho už niekoľko hodín po predaji odvádzajú na policajnú stanicu. Zaistia mu písomné dokumenty, , hardvér i softvér z jeho kancelárie a prekontrolujú a zaistia stopy na mieste. Jeho obchod v tom čase vyzerá ako mravenisko plné policajtov a hlavný vyšetrovateľ sa na neho ešte len „chystá“ pri vznesení obvinenia.
Otázne je, či to všetko stojí za to.
Pri takejto razii sa okrem daného počítača zaistia aj všetky inštalačné média nachádzajúce sa v predajni, najmä vykazujúce znaky napaľovania, prípadne aj samotné počítače kontrolovanej predajne. Následne polícia začne trestné stíhanie podľa § 283 Trestného zákona pre porušovanie autorského práva voči konkrétnej osobe, väčšinou majiteľovi alebo technikovi, t.j. voči tomu, kto daný nelegálny softvér do počítača nainštaloval. Na výsluchy na políciu musia ísť samozrejme všetci zamestnanci predajne. A toto si nepraje asi žiadna poriadna predajňa počítačov. Stále teda platí staré pravidlo – legálnym podnikaním ďalej zájdeš!
-Reklamná správa-