LONDÝN - Británia a Nemecko v stredu odsúdili iránsky raketový útok na vojenské základne v Iraku, na ktorých sú umiestnení americkí a spojeneckí vojaci. Londýn vyjadril znepokojenie v súvislosti s možnými obeťami útoku. Informovala o tom agentúra AFP.
"Odsudzujeme tento útok na iracké vojenské základne, v ktorých sú umiestnené koaličné sily vrátane britských," povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. "Znepokojujú nás správy o obetiach a balistických raketách," dodal.
Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová uviedla, že vláda takúto "agresiu odsudzuje tým najostrejším možným spôsobom". Pre nemeckú televíziu ARD povedala, že "teraz je najmä na Iráncoch, aby sa nezúčastňovali na ďalšej eskalácii". Nikto z nemeckých vojakov neutrpel zranenia, píše agentúra AP.
Podobne už aj Francúzsko, Poľsko, Dánsko a Fínsko predtým potvrdili, že medzi svojimi vojakmi zranených ani obete neevidujú. Pri stredajšom útoku zasiahlo dve základne dovedna 22 rakiet. Iránska štátna televízia uviedla, že išlo o pomstu za smrť iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý prišiel o život minulý piatok pri americkom útoku neďaleko medzinárodného letiska v Bagdade.
Čína vyzvala krajiny na zdržanlivosť
Čína vyzvala všetky zúčastnené strany na zdržanlivosť v reakcii na stredajšie iránske raketové útoky na základne v Iraku, na ktorých sú umiestnení aj americkí vojaci. Informovala o tom agentúra DPA. "Súčasná situácie na Blízkom východe je zložitá a citlivá," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.
Zároveň všetky zúčastnené strany vyzval, aby zachovali zdržanlivosť. Krajiny by podľa hovorcu mali svoje konflikty riešiť prostredníctvom "dialógu, rozhovorov a ďalších mierových prostriedkov". Čína bude aj naďalej sledovať situáciu a udržiavať komunikáciu so všetkými stranami.
Sýria podporila letecký útok Iránu
Sýria prejavuje solidaritu s Iránom a uvádza, že Teherán má právo brániť sa, keď "čelí americkým hrozbám a útokom", píše agentúra AP.
Profesor Peter Viggo Jakobsen z Dánskej kráľovskej vojenskej akadémie (RDDC) v Kodani, ktorého AP cituje, povedal, že iránsky útok na amerických vojakov v Iraku bol "najmenším možným útokom, aký Irán mohol uskutočniť" a zároveň tvrdiť, že vykonal pomstu.
Irán podľa Jakobsenových slov "urobil všetko pre to, aby zabránil výskytu obetí na strane Američanov". Jakobsen takisto pripomenul, že podľa niektorých správ Irán Američanov vopred varoval. Sýria je spojencom Iránu v oblasti Arabského polostrova a Teherán poslal tisícky bojovníkov na pomoc jednotkám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne.
Iracký prezident odsúdil iránske raketové útoky
Iracký prezidentský úrad odsúdil stredajšie iránske útoky raketami na dve iracké vojenské základne, kde sú umiestnení americkí vojaci, a znovu kritizoval porušovanie suverenity Iraku. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Úrad irackého prezidenta Barhama Sáliha takisto vo vyhlásení uviedol, že osud amerických vojakov v Iraku je vnútornou záležitosťou vychádzajúcou z dohôd o boji proti extrémistickej organizácii Daeš.
Vo vyhlásení sa dodáva, že Irak "predtým deklaroval nesúhlas s tým, aby sa stal východiskovým bodom pre agresiu proti akejkoľvek krajine, a odmieta byť tiež zdrojom hrozby pre svojich susedov". Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v predchádzajúcich dňoch verejne oznámil, že americkí vojaci musia odísť z krajiny.
Reagoval tak na cielený útok amerického dronu minulý týždeň v Bagdade, keď bol zabitý vplyvný iránsky generál Kásem Solejmání. Po tomto nálete iracký parlament schválil nezáväzné uznesenie vyzývajúce domácu vládu, aby vyhostila amerických a ďalších zahraničných vojakov v krajiny.
Jens Stoltenberg odsúdil iránsky raketový útok
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) odsúdil iránsky raketový útok na americké jednotky v Iraku. Jens Stoltenberg na Twitteri Irán vyzval, aby upustil od ďalšieho násilia. Predstaviteľ NATO, ktorý si želal zostať v anonymite, pre agentúru AP zas uviedol, že pri spomínanom útoku neprišiel o život žiaden vojak patriaci k NATO. Dodal, že situáciu "podrobne sledujú".
Slovinské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že zo severného Iraku evakuuje šesť svojich vojakov, ktorí tam pôsobia v rámci výcvikovej misie vedenej Nemeckom. Vojaci sa pritom nachádzali na základni, ktorú ostreľovali iránske rakety. Ministerstvo potvrdilo, že ich vojakom sa nič nestalo a v čase útoku boli v úkryte. Zatiaľ nie je známe, kam ich premiestnia.
MZVaEZ podporuje výzvy k zastaveniu stupňovania napätia na Blízkom východe
Aktuálnu situáciu v Iraku a v regióne Blízkeho východu považuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR za nebezpečnú a podporuje výzvy k zdržanlivosti a na zastavenie stupňovania napätia. Informoval o tom tlačový odbor MZVaEZ SR.
V tejto súvislosti vyzýva MZVaEZ SR všetky zainteresované krajiny, aby pri riešení zložitej situácie nielen v Iraku, ale v širšom regióne Blízkeho východu uprednostnili diplomatický dialóg. "Rezort diplomacie odsudzuje akékoľvek porušovanie medzinárodného práva, najmä Charty OSN, ktorá je pilierom medzinárodnej bezpečnosti a vyzýva všetkých aktérov k dodržiavaniu noriem medzinárodného práva, vrátane medzinárodného humanitárneho práva," uviedol tlačový odbor.
MZVaEZ SR zároveň zdôrazňuje, že SR je pripravená aktívne participovať a pomáhať vláde Iraku pri stabilizácii krajiny a pri výcviku irackých bezpečnostných zložiek.