BRATISLAVA - Zaspomínal na ťažké chvíle! Asi málokto vie, že Oldo Hlaváček (79) patrí k ľuďom, ktorí si nejakú tú chvíľu posedeli vo väzení. Za mreže sa dostal z dôvodu, že jednoducho nedokázal držať ústa zatvorené a kritické myšlienky o politickej scéne si v roku 1957 nenechal pre seba. Ako tvrdí, jediný rok odsúdenia sa s ním vliekol poriadne dlhú dobu jeho života.
Útrapy nespravodlivo väznených a odsúdených za bývalého režimu od štvrtka v Bratislave pripomína tabuľa na múre väznice, ktorá je súčasťou Justičného paláca. Toto miesto asi najviac symbolizuje, čím odporcovia minulého režimu museli prejsť v období rokov 1948 až 1989. Spomedzi kňazov to bol aj rímskokatolícky kňaz a salezián Anton Srholec. Asi menej ľudí vie, že za mrežami tu skončil pred vyše 60-timi rokmi aj vtedy mladík, dnes známy herec Oldo Hlaváček.
Hlaváček počas svojho pobytu v internáte napísal v roku 1957 list mame, v ktorom kriticky opísal politickú situáciu. „Ten náš režim bol vtedy doslova v putách iného štátu a to mne bolo také nepríjemné..., práve proti týmto strašidelným putám som sa snažil nie bojovať, ale ohovárať to, kde sa len dalo a hovoriť, prečo by nás mali v drápoch držať takí silní takých slabučkých,” spomína Hlaváček na motiváciu listu.
Písal v ňom o vtedajších predstaviteľoch Sovietskeho zväzu, ktorí podľa jeho slov Československo doslova ušliapavali. List vhodil do bežnej poštovej schránky na ulici a do dvoch hodín si po neho prišla polícia - tajní v civile. Dodnes je presvedčený o tom, že niekto vedel, že list píše, „pretože som bol aj prostoreký, tak som aj hovoril, čo tej mame píšem”. Navyše na internáte mal jediný rádio, na ktorom počúval Slobodnú Európu a reláciu Volá Londýn. Keď ho policajti zapli, práve sa ozvala známa zvučka.
Za to, že Hlaváček v spomínanom liste sovietov nazval uzurpátormi a zloduchmi, odsúdili ho na jeden rok za poburovanie proti republike. Hlaváček pripomína, že za politických väzňov na rozdiel od ostatných odsúdených trpeli aj rodiny odsúdených a väznených. „Ja sám som ten rok odsúdenia znášal dlhé roky,” dodal. Po rokoch v divadle bol navrhnutý na ocenenie zaslúžilý umelec, ale nedostal ho. Staré odsúdenie sa vlieklo aj s hercovými deťmi.
Konfederácia politických väzňov chce odhaliť pamätné tabule na všetkých miestach utrpenia týchto ľudí. Zatiaľ je takýchto tabúľ vyše 220, nie všetky sú však umiestnené na budovách väzníc.