PARÍŽ - Francúzsky premiér Manuel Valls dnes vo francúzskom parlamente obhajoval vládny návrh na ďalšie predĺženie výnimočného stavu, ktorý v krajine platí od džihádistických atentátov z 13. novembra 2015.
Atentáty sa odohrali v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, vyžiadali si 130 mŕtvych a vyše 350 zranených. Valls uviedol, že práve vďaka opatreniam súvisiacim s výnimočným stavom sa vo Francúzsku podarilo zabrániť realizácii plánu na ďalší atentát. Stalo sa tak vďaka domovej prehliadke, ktoré sú počas výnimočného stavu možné aj bez súdneho príkazu.
Podľa dôveryhodných zdrojov ide o prípad z decembra, keď bol v Tours zadržaný 27-ročný Čečenec, ktorý sa objavil na videu s vyhrážkami útokom na policajtov. Na tohto muža, ktorý sa zradikalizoval a v roku 2013 sa vrátil zo Sýrie, polícia uvalila domáce väzenie. Tento krok bol možný tiež vďaka platnosti výnimočného stavu.
Valls spresnil, že policajnými raziami uskutočnenými po atentátoch v Paríži boli "destabilizované zločinecké siete", podarilo sa vytipovať mnoho podozrivých, ktorí sú teraz sledovaní. Polícia podľa jeho slov od vyhlásenia výnimočného stavu urobila 3289 domových prehliadok, počas ktorých zhabala 560 zbraní, medzi nimi aj 42 zbraní používaných vo vojnových konfliktoch. Do vyšetrovacej väzby bolo vzatých 341 osôb a súdne vyšetrovanie sa začalo v 571 prípadoch. Podľa Vallsa na ďalších 407 osôb uvalila polícia domáce väzenie.
Valls týmito faktami reagoval na poslancov, ktorí spochybnili nutnosť predĺžiť výnimočný stav vo Francúzsku o ďalšie tri mesiace. Premiér oponoval, že bezpečnostné zložky vlani zabránili 11 pokusom o atentát, pričom dva z nich mali byť spáchané v decembri, teda už po vyhlásení výnimočného stavu.
"Teroristická hrozba je tu a trvá," upozornil Valls poslancov Národného zhromaždenia, keď ich žiadal, aby podporili vládny návrh na predĺženie výnimočného stavu až do konca mája a hlasovali aj za zmenu článku ústavy, na základe ktorého bude ľuďom odsúdeným za terorizmus odobraté francúzske štátne občianstvo.
Návrh zbavovať odsúdených za terorizmus francúzskeho občianstva vyvoláva vo Francúzsku kontroverzie a nie je isté, či sa ho vládnucim socialistom podarí presadiť, keďže ani členovia samotnej Socialistickej strany nie sú v názore naň jednotní. Návrh sa vzťahuje na osoby s dvojakým občianstvom.
Francúzske občianstvo možno udeliť ľuďom narodeným na francúzskej pôde; v krajine žije preto mnoho ľudí, ktorí majú okrem francúzskeho aj občianstvo bývalých francúzskych kolónií, najmä z oblasti severnej Afriky.