FRANKFURT - Najväčšie riziká pre ekonomiku eurozóny a jej oživenie z recesie spôsobenej pandémiou choroby covid-19 patria vysoké zadlženie a realitná bublina. Vysoké vládne podpory držali nad vodou veľkú časť eurozóny v čase pandémie. Rušenie pomoci však bude ťažké, pretože by mohlo zvýšiť bankroty a nezamestnanosť, čo by zbrzdilo rast a ohrozilo banky. Uviedla to vo svojej pravidelnej správe o stabilite Európska centrálna banka.
Spor o rozpočet vrcholí, Sulík a Matovič už idú do extrému. Osobné urážky a útoky na rodinu
Riziká pre krajiny eurozóny sú zvýšené, ale nerovnomerné. Pre oživenie regiónu z koronavírusovej krízy tak bude potrebná cielená stimulácia, pretože pandémia zasiahla jednotlivé sektory odlišne. Najväčší bol dopad na cestovný ruch a pohostinstvá. Riziká sa tak sústredia na určité krajiny a časti ekonomiky.
VIDEO Novelizácia rozpočtu je potrebná: Diskusia patrí podľa Hegera za zatvorené dvere
"Vlády čelia krehkej rovnováhe medzi predčasnou úpravou podporných opatrení, ktorá môže prispieť k spusteniu vlny bankrotov firiem, a udržaním podporných opatrení príliš dlhý čas, a tým príliš dlhé prežívanie firiem, ktoré nie sú ďalej životaschopné," uviedla banka vo vyhlásení.
Vysoké zadlženie
Pokračovanie štátnej pomoci súkromnému sektoru by tiež mohlo zvýšiť obavy o udržateľnosť štátneho dlhu v stredne dlhom období v zraniteľných krajinách regiónu, vzhľadom na to, že v minulom roku verejný dlh vzrástol, varovala ECB. Napriek tomu riziká z vyššieho štátneho dlhu v najbližšej budúcnosti považuje banka za veľmi nízke vzhľadom na nízke úrokové sadzby a trend vydávania nízko úročených dlhopisov s mimoriadne dlhou dobou splatnosti.
Obavy má ECB tiež z vyššieho dlhu firiem v krajinách s veľkým sektorom služieb, čo by mohlo zvýšiť tlak na vlády a banky v týchto krajinách. Ziskovosť bánk v eurozóne tiež zostáva slabá, a banky preto budú nútené zvýšiť svoje rezervy na stratové úvery.
Ceny nehnuteľností
Ďalšou hrozbou sú ceny nehnuteľností, najmä komerčných nehnuteľností, čo je trh charakterizovaný vysokým dopytom a nadmernou hodnotou v rokoch pred pandémiou. Ceny komerčných realít čelia zásadnej korekcii, pretože pracovné zvyklosti sa v čase pandémie zmenili, a pravdepodobný je ďalší pokles cien, čo môže spôsobiť straty z pôžičiek alebo problémy so zabezpečením pôžičiek. To by mohol byť značný problém, pretože pôžičky pre komerčné nehnuteľnosti sa na pôžičkách bánk súkromnému sektoru podieľajú siedmimi percentami, upozornila ECB.
Trhy s rezidenčnými nehnuteľnosťami sú v lepšej forme, ale aj tu je zrejmé nadhodnotenie, čiastočne kvôli veľmi lacným pôžičkám. Riziko korekcie tu stúplo. Pokles cien však ECB v budúcom roku nečaká, skôr spomalenie rastu, napísala agentúra Reuters.
Pozrite si pracovné ponuky na pracovnom portáli Kariéra.sk a nemusíte sa obávať o nedostatok práce.
Práca v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Bánskej Bystrici, Prešove a Košiciach.