BRATISLAVA - Kedy to už skončí?! To je otázka, ktorá od utorka trápi obyvateľov z okolia Slovnaftu. Z komínov rafinérie vyšľahávajú plamene a prapodivné dunenie nedovolí pokojne spávať aj obyvateľom Petržalky. Kvôli ostrému zápachu a hluku nemôžu počas horúčav otvoriť ani okno.
„Bývam v Podunajských Biskupiciach a už od začiatku týždňa Slovnaft vypúšťa z troch komínov niekoľkometrové plamene,“ napísala nám do redakcie rozhorčená Marcela, ktorá sa posťažovala aj na hluk a zápach. „V noci sa kvôli smradu nedá ani okno otvoriť a priznajte, že pri týchto teplotách je to strašné,“ dodala naša čitateľka, s ktorej názorom sa stotožňuje aj Juraj z Petržalky: „Bývam síce v Petržalke, ale ten hluk počujem až sem. Nedá sa pri tom spať, do toho ešte tie horúčavy. Do roboty chodím ako zbitý pes.“
Bratislavčanov budia zo sna strašné zvuky: Pekelná symfónia sa prevŕtava až do mozgu
Zisťovali sme, čo je príčinou tejto situácie. Hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár nám potvrdil, že dôvodom je sfunkčnenie odstavenej etylénovej výrobnej jednotky, ktoré bude trvať dodnes a ktoré bolo viackrát medializované. Počnúc víkendom, obyvateľom z okolia rafinérie teda už o pár hodín odzvoní na lepšie a pokojnejšie časy. „Technické príčiny odstávky výrobnej jednotky boli v stredu 12. augusta 2015 odstránené. Ihneď sme začali s jej opätovným nábehom a stabilizáciou technologického režimu. Z tohto dôvodu bola v dňoch 12. až 14. augusta 2015 zvýšená hladina hluku a spaľovanie uhľovodíkov na poľných horákoch. Za zníženie komfortu sa obyvateľom ospravedlňujeme,“ vysvetlil Molnár s tým, že na prvom mieste je bezpečnosť prevádzky a obyvateľov z okolia Slovnaftu.
Etylénová jednotka bola odstavená v dôsledku poruchy na etylénovom kompresore v utorok 11. augusta a pokoj obyvateľov okrem hluku narúšalo aj spaľovanie uhľovodíkov na poľných horákoch sprevádzané zadymením. „Poľné horáky s plameňom a občas aj dunivým zvukom prispievajú k spoľahlivému a bezpečnému chodu rafinérie. Môžu vzbudiť obavy, no pre okolie nie sú nebezpečné. Naopak, sú signálom, že zložitá sústava rafinérskych výrobných jednotiek spoľahlivo funguje a nikoho neohrozuje,“ dodal Molnár.