BRATISLAVA - Vražda novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho partnerky Martiny Kušnírovej (†27) v rodinnom dome vo Veľkej Mači otriasla minulý rok nielen Slovenskom. Bezprecedentný prípad sa stal hlavnou témou aj českých internetových portálov a novín. Informáciu postupne preberali veľké spravodajské agentúry ako AP či Reuters a správa o brutálnom čine sa šírila celým svetom.
Dokument o vražde, ktorá zmenila Slovensko: Slzám sa neubránili ani silní chlapi, odkaz Čižnárovi
K vražde mladého páru prišlo ešte v stredu 21. februára 2018. Keď sa matka nevedela skontaktovať so svojou dcérou Martinou, zavolala 25. februára na policajnú tiesňovú linku a hliadka išla dvojicu skontrolovať. Cez okno zbadala niekoho ležať na podlahe.
Na druhé ráno sa o dvojnásobnej vražde začali dozvedať slovenské aj zahraničné médiá. Verejnosť bola doslova v šoku. Jána Kuciaka strelil páchateľ do hrude, jeho priateľku do hlavy. Od začiatku bola za motív odporného činu považovaná novinárova investigatívna práca.
DPA
"Slovenská verejnosť je šokovaná. Investigatívneho novinára a jeho priateľku chladnokrvne zavraždili. Aj policajný prezident vidí motív tohto činu v investigatívnej práci obete," napísala v súvislosti s týmto prípadom nemecká tlačová agentúra DPA.
Reuters
Podľa agentúry Reuters vražda Jána Kuciaka šokovala Slovensko a upozornila na obavy tamojšej verejnosti týkajúce sa korupcie. Životný štandard na Slovensku sa po vstupe do EÚ v roku 2004 podľa Reuters výrazne zvýšil, mnohí Slováci však stále poukazujú na nedostatočné stíhanie korupčnej trestnej činnosti.
ČT24
"Ide o prvý prípad vraždy novinára v novodobej histórii Slovenska," zhodnotila česká spravodajská televízia ČT24. Spravodajský portál Novinky.cz písal o "Slovensku v strachu".
AP
Správy z AP postupne začali preberať nielen anglicky píšuce weby (ako napríklad známy americký Washington Post či ABC News alebo britský MailOnline), ale napríklad aj tie španielske. Slovensko: Investigatívny novinár a jeho priateľka zabití, znie titulok portálu 20minutos.com.
Nemecko
Tragická správa sa rozšírila aj do Nemecka. Focus Online zverejnil článok s krátkym a úderným titulkom Investigatívny novinár na Slovensku zavraždený.
Maďarsko
V dome zabili slovenského novinára a jeho družku, aj tak zneli titulky maďarských článkov.
Maďarský spravodajský server Privatbankar.hu. citoval agentúru Bloomberg, podľa ktorej sa Európskej únii nepodarilo uplatniť na východnej periférii svoje hodnoty - a ak by teraz mala prijímať nových členov, ešte viac by to oslabilo existujúce normy.
"Dospeli sme k bodu, keď sa v EÚ investigatívni novinári stávajú obeťami profesionálnych vrahov. Zavraždením slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej umlčali v priebehu niekoľkých mesiacov už druhého novinára, ktorý preveroval prepojenie organizovaného zločinu s politikou: začalo sa to vlani v októbri vraždou novinárky na Malte," napísal komentátor Csaba Káncz.
Bosna
V bosnianskom jazyku zverejnil portál Radio Slobodna Evropa článok s titulkom "Slovensko: Zlikvidovaný novinár a jeho priateľka.
Reportéri bez hraníc
RSF firmly condemns the murder of investigative Slovak journalist #jankuciak with his partner and calls on the authorities to to bring those responsible to justice@OCCRP @RSF_Europe @pressfreedom @OSCE_RFoM pic.twitter.com/ERHYjkgZIA
— RSF_Europe (@RSF_Europe) 26. februára 2018
Vraždu odsúdili na sociálnej sieti aj Reportéri bez hraníc. "RSF dôrazne odsudzuje vraždu investigatívneho slovenského novinára #jankuciak a jeho partnerky a vyzýva kompetentných, aby postavili zodpovedných pred spravodlivosť," písalo sa na Twitteri.