PRAHA - Na javisku sršal vtipom, v súkromí sa musel vyrovnať s tragédiou. Felix Holzmann sa ženil až po mnohých rokoch spoločného vzťahu, no už dva roky po svadbe jeho žena spáchala samovraždu. Umelec zomrel 13. septembra 2002.
Vo filme, ani v divadle si nikdy nezahral, ale napriek tomu patria scénky s ním ku klenotom televízneho archívu. Populárny český komik Felix Holzmann sa stal nezabudnuteľnou osobnosťou televíznej zábavy – jeho scénky sú stále živé a obľúbené.
Úlohou nechápavého mužíka s originálnou dikciou i charakteristickými veľkými okrúhlymi okuliarmi a "hubárskym" klobúčikom na hlave si získal veľkú priazeň divákov a poslucháčov. Jeho humor mal železnú logiku, každý dialóg bol precízne vystavaný do posledného detailu a vypointovaný, ale výsledok pôsobil nenútene, pričom rozdával úsmevy na všetky strany. "Ja nerád varím podľa kuchárky. Písali tam: ´Krájajte tri dni staré žemle.´ Ja som ich nekrájal ešte ani jeden deň a už som ich mal plnú vaňu," je jedna z nespočetného množstva legendárnych hlášok Felixa Holzmanna, ktorými bavil publikum.
Narodil sa 8. júla 1921 v Tepliciach, ale detstvo a podstatnú časť života prežil v Litoměřiciach. Felix Holzmann vyštudoval Obchodnú akadémiu v Ústí nad Labem, pretože jeho otec, nemecký podnikateľ, dúfal, že raz prevezme rodinný podnik - veľkoobchod a maloobchod s potravinami a pražiareň kávy. Avšak od detstva inklinoval k divadlu. Jeho veľkými vzormi boli Vlasta Burian a dvojica Voskovec-Werich.
Prvýkrát vystúpil Felix Holzmann ako komik začiatkom päťdesiatych rokov. V tomto čase sa zoznámil s príležitostným konferencierom Františkom Budínom, ktorý sa stal jeho najčastejším a najdlhšie "slúžiacim" partnerom na javisku, v rozhlase i v televízii.
Holzmannove scénky, anekdoty a výstupy ako napríklad Včera, dnes a zítra, Huhulák, Vaše žena je podobná mé známé, Neviděli jste tu Františka Joudu a mnohé ďalšie sa stali trvalým dôkazom umelcovej schopnosti rozosmiať publikum. Najväčšiu popularitu zažil v 70. a 80. rokoch, keď sa stal hviezdou mnohých televíznych estrád a silvestrovských programov. K jeho partnerom okrem Františka Budína patril Viktor Maurer, Milan Neděla, Lubomír Lipský, ale aj Karel Gott.
V roku 1985 sa dočkal vlastného televízneho programu Humoriády Felixe Holzmanna. Práve v tomto programe zaznela jedna z jeho najznámejších scénok Včera, dnes a zajtra, v ktorej si ide ako divák kúpiť lístok do kina na film Včera, dnes a zajtra, ale pokladníčka, ktorú stvárnila Iva Janžurová, mu nijako nedokáže vysvetliť, že v kine premietajú tiež film V sobotu večer a v nedeľu ráno.
Felix Holzmann, ktorý bol nemeckej národnosti a nemčinu výborne ovládal, si úspešne počínal aj v Nemecku, kde sa po druhej svadbe natrvalo usadil. Jeho druhou ženou bola nemecká speváčka Bärbel Greifová, ktorá uvádzala jeho vystúpenia v Nemecku a niekoľko rokov pôsobili spolu na zaoceánskom parníku.
Po jeho smrti sa objavili v českých médiách informácie o tom, že počas druhej svetovej vojny slúžil v nacistickom Wehrmachte, do ktorého musel ako severočeský Nemec narukovať. V programe Českej televízie Historie.cs to potvrdil spisovateľ Petr Gruber, ktorý povedal, že Felix Holzmann slúžil v nemeckom vojnovom námorníctve (Kriegsmarine) ako pobrežný delostrelec a po vojne bol asi jeden rok v sovietskom zajatí, pričom ale dodal, že mnoho podkladov o tom neexistuje.
Obľúbený český komik Felix Holzmann zomrel 13. septembra 2002 v nemeckom meste Chemnitz (v rokoch 1953 - 1990 Karl-Marx-Stadt) na zlyhanie srdca vo veku 81 rokov.
Holzmannova prvá manželka Eva spáchala samovraždu v roku 1970. Bola vdovou po vojakovi, s ktorým mala dcéru a komik ju prijal za svoju. Neskôr sa im narodila spoločná dcéra Irena.
Dvojica mala vzťah od roku 1945, vzala sa však až v roku 1968. Dôvodom bol pravdepodobne Evin status vdovy, vďaka ktorému poberala dôchodok po prvom manželovi. Tieto peniaze sa im hodili v čase, keď Felix ešte nebol známy.
Bohužiaľ, len dva roky po svadbe došlo k tragédii. Holzmann bol často preč z domu a jeho manželka upadala do depresií, údajne sa tiež trápila kvôli žiarlivosti. Nakoniec sa ako 51-ročná otrávila plynom. „Bolo to naposledy, čo som videla otca plakať,” uviedla komikova dcéra Irena v knihe Aluminiový klíček.