BRATISLAVA - Július Pántik zostane mnohým generáciám nezmazateľne vrytý v pamäti ako dedo Jozef zo seriálu Bambuľkine dobrodružstvá. A veľmi podobný bol aj v reálnom živote...
Július Pántik sa narodil 15. januára 1922 v Stredných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš. Jeho herecký talent a cit pre dramatické umenie sa prejavil už na gymnáziu v Banskej Štiavnici, kde hral ochotnícke divadlo. Rodičia chceli mať zo svojho syna právnika, ten však myslel iba na divadlo. Štúdium herectva absolvoval na bratislavskom Konzervatóriu v roku 1944. Už v tom čase dostal ponuku hrať v súbore Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave, v ktorom pôsobil až do roku 1991.
Prvú veľkú rolu mu režisér Ján Jamnický zveril v Shakespearovom Sne noci svätojánskej, kde si zahral Lysandra. Nasledovali Don Manuell v Schilerovej Messinskej neveste, Horacio v Hamletovi či Clenat v Moliérovom Lakomcovi. Mladý herec strhával diváka svojím výbušným rytmom, dravou, neskrotnou živelnosťou. Počas svojho 50-ročného pôsobenia v SND stvárnil viac ako 150 významných úloh.
Pántik, ktorý patril k legendám slovenského herectva, má nezastupiteľné miesto v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe. Nezabudnuteľné zostanú jeho postavy vo filmoch Varúj, Očovské pastorále, Prerušená pieseň či v televíznom seriáli Nepokojná láska. Hral v desiatkach televíznych inscenácií, detského diváka si získal postavou Deda Jozefa v seriáli Bambuľkine dobrodružstvá.
„Akoby hral sám seba,“ povedal kedysi Novému času jeho vnuk Matúš. „Vždy sa veľmi dobre cítil v záhrade a aj nás sa snažil naučiť, ako si vypestovať zeleninu, ako sa starať o záhradu, vystreliť z pušky, či ako správne fungovať v rodine a spoločnosti...“ dodal. So seriálovou postavou sa podľa neho jeho dedo ani veľmi stotožňovať nemusel. „Myslím si, že tá úloha bola pre neho ušitá na mieru a nemusel až tak veľa hrať,“ tvrdí Matúš.
Známy herec pôsobil od roku 1947 aj ako pedagóg. Začal učiť na odbornom doškoľovacom kurze, následne pripravoval na herecké povolanie poslucháčov Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Za svoje umenie získal rad ocenení. V roku 1966 sa stal zaslúžilým umelcom a v roku 1979 mu prezident udelil titul národného umelca.
Július Pántik zomrel 25. augusta 2002 v Bratislave vo veku 80 rokov.