BRATISLAVA - Ruské médiá opakovane prinášajú správy o problémoch ukrajinského hospodárstva, ktoré mu údajne spôsobuje spolupráca s Európskou úniou. Ivan Mikloš tieto tvrdenia označuje za nezmysly.
Pred pár dňami Európska komisia zverejnila správu o výsledkoch Asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Porovnanie viacerých ekonomických indikátorov ukázalo významný nárast obchodu medzi Ukrajinou a Úniou. Export z Ukrajiny v roku 2016 v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 2,5 percentuálneho bodu a dovoz sa zvýšil o 1,2 percentuálneho bodu. Zlepšil sa aj HDP krajiny. Viaceré ruské médiá však predstavili iný príbeh. Asociačná dohoda je podľa nich výhodná len pre jednu zo strán, a Ukrajina to rozhodne nie je.
Rusko sa od začiatku k Asociačnej dohode medzi Úniou a Ukrajinou, ktorej súčasťou bola aj dohoda o zóne voľného obchodu, stavalo negatívne. Na protest dokonca zrušilo vlastnú dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou a následne rozpútalo na východnej Ukrajine konflikt.
Dnes sa v Rusku šíria správy, že dohoda je výhodná len pre jednu stranu. Európska únia podľa nich z partnerstva profituje desaťkrát viac ako Kyjev, pre ktorý je spolupráca doslova škodlivá. ,,Je to úplný nezmysel, rovnako ako veľká väčšina ruských vyhlásení ohľadom Ukrajiny” povedal o takýchto správach ruských médií pre portál Antipropaganda.sk hlavný ekonomický poradca ukrajinského premiéra Ivan Mikloš.
Asociačná dohoda a vzájomné otváranie trhov sú podľa neho obojstranne výhodný proces. ,,Táto dohoda spolu s uskutočňovanými reformami umožňuje nielen odstrániť obchodné bariéry, ale zároveň vytvára predpoklady pre významný prílev zahraničných investícií, modernizáciu a reštrukturalizáciu ukrajinskej ekonomiky a využitie jej potenciálu, ktorý bol doteraz tlmený nielen absenciou reforiem, ale aj prílišnou orientáciou ukrajinskej ekonomiky na menej náročný a omnoho menej perspektívny ruský trh,“ tvrdí Mikloš.
Druhou katastrofou, ktorá ukrajinské hospodárstvo údajne čaká, je návrh ruského zákona, ktorý by obmedzil prevod peňazí na Ukrajinu. Aj on je dôsledkom vypovedania dohody o voľnom obchode.
Podľa viacerých ruských médií bude mať zákon negatívne dôsledky najmä na Ukrajincov pracujúcich v Rusku, ktorí posielajú peniaze svojim rodinám späť domov. Bez týchto peňazí podľa ruských ekonómov skolabuje celý ukrajinský devízový trh.
Podľa ekonóma Aleksandra Ochrimenka, ktorý ukrajinský kolaps predpovedal, previedli v uplynulom roku ukrajinskí prisťahovalci do svojej domoviny sedem miliárd dolárov, z čoho tri miliardy pochádzali Ruska.
Nie je to pravda. V roku 2016 na Ukrajinu zo zahraničia pritieklo 2,6 miliardy dolárov, nie sedem, ako tvrdí Ochrimenko. Rok predtým to bolo 1,2 miliardy. Táto suma navyše predstavuje len 2 až 5 percent HDP krajiny.
Stále však platí, že Rusko je najpopulárnejšou destináciou pre ekonomických migrantov z Ukrajiny, narastá však aj popularita susedných európskych krajín. Napríklad Poľsko v roku 2015 zaznamenalo v porovnaní s rokom 2006 päťnásobný nárast počtu ukrajinských pracovníkov.
Ivan Mikloš odmieta, že by bol ukrajinský devízový trh závislý od prílevu peňazí z Ruska: ,,Už dnes sú devízové rezervy na udržateľnej úrovni a ak budú reformy pokračovať, tak bude možné odstrániť všetky obmedzenia a regulácie na devízovom trhu a Ukrajina bude schopná vrátiť sa na svetové finančné trhy a požičiavať si na nich aj bez programu MMF.“
Je zrejmé, že priklonením k Európskej únii Kyjev stráca oporu svojho doteraz najväčšieho obchodného a politického partnera, získava ale nové možnosti. Asociačná dohoda EÚ s Ukrajinou a vzájomné otváranie trhov je, ako bolo spomenuté, obojstranne výhodný proces, čo podľa Ivana Mikloša dokazujú aj skúsenosti všetkých nových členských krajín EÚ vrátane Slovenska.
,,Popri ruskej agresii na východe Ukrajiny a anexii Krymu je aj toto dôvod, prečo užšia ekonomická spolupráca Ukrajiny s Ruskom nedáva pre Ukrajinu žiadny zmysel a už vôbec nepredstavuje alternatívu oproti prehlbovaniu ekonomickej spolupráce medzi Ukrajinou a EÚ,“ tvrdí Mikloš.
Projekt realizujeme v rámci spolupráce s portálom Antipropaganda.sk.