BRATISLAVA – Dvaja najvyšší ústavní činitelia, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), nepredložili ani jediný vecný argument, prečo chcú zachovať súčasný stav pri zriadení vyšších ústavných celkov (VÚC).
Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý tvrdí, že je to preto, lebo VÚC sú dobrým odkladiskom pre „poslancov druhej a tretej kategórie Smeru“. Beblavý na dnešnom brífingu upozornil, že minister vnútra Robert Kaliňák po voľbách do VÚC v roku 2013 hovoril o tom, že ich treba zrušiť. Beblavý tiež prisľúbil, že ak koalícia predloží vlastný návrh na zrušenie vyšších územných celkov, svoj balík zákonov stiahne.
Beblavý na brífingu takisto informoval, že takmer polovica súčasných 49 parlamentných poslancov za Smer-SD je priamo napojená na VÚC, vrátane županov, vicežupanov či riaditeľov alebo bývalých riaditeľov odborov na župách. Nezaradený poslanec dodal, že VÚC ani nemajú takú veľkú kontrolu verejnosti.
„Baška, Blanár a Chudík sú županmi. Ďurovčík je vicežupanom, Panáček ním bol, kým sa nevzdal, Kubánek je riaditeľom úradu župy a ďalší 14 sú buď župní poslanci alebo riaditelia župných zariadení alebo najlepšie oboje,“ povedal Beblavý s tým, že takmer polovica smeráckej poslaneckej elity je popri všetkých celoštátnych funkciách ešte pevne napojená na župy.
Poslanec tiež upozornil, že za 12 rokov existencie VÚC im nepribudla žiadna kompetencia, ale zamestnávajú o 57 percent zamestnancov viac. „Predstavte si za tým ďalšie stovky nenápadných regionálnych straníckych kádrov, ktoré takto vegetujú,“ dodal. Beblavý sa vyjadril aj ku kritike Fica, ktorý Beblavého nazval bezvýznamným bežcom. Podľa Beblavého je takáto kritika nehodná ústavných činiteľov a škodí našej demokracii. „Viete si predstaviť, že by takto o politických oponentoch hovoril prezident Kiska?" pýtal sa Beblavý.
Nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková prichádzajú do parlamentu s balíkom 28 zákonov, ktoré by na Slovensku celkom zrušili vyššie územné celky, ktoré na Slovensku máme zriadené od roku 2001. Ak by zmeny v parlamente poslanci podporili, štát by podľa výpočtov predkladateľov ušetril viac ako 205 miliónov eur. Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov, je to, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.
Ak by balík podporila ústavná väčšina poslancov, teda 90, tak by kraje zanikli už k 31. decembru 2017. „Ich právomoci by sa prerozdelili medzi mestá a obce na jednej strane a štátnu správu na strane druhej. Návrh dáva mestám a obciam právo prevziať zriadovateľské právomoci k školským, sociálnym či kultúrnym zariadeniam miestneho charakteru,“ dodal Beblavý. Podľa neho tak ide o posilnenie decentralizácie v prospech prirodzených miestnych jednotiek, ktorými sú mestá a obce.
Premiér Robert Fico v reakcii na návrh zrušiť VÚC nazval minulý týždeň Beblavého „samostatným, bezvýznamným bežcom“. „To je výkrik nepodstatný, nezaujímavý, nikoho to netrápi, čo pán Beblavý v tejto chvíli hovorí,“ dodal. Pred tohtoročnými voľbami sa počet ani štruktúra VÚC podľa Fica meniť nebude. „Dohodli sme sa, že zmeníme spôsob voľby na jednokolové voľby, lebo v druhom kole klesala účasť ľudí aj na desať percent. Kde je potom tá demokratičnosť?“ pýtal sa Fico. „Mňa jeho návrh absolútne nezaujíma. Návrh poslanca Beblavého je irelevantný,“ dodal s tým, že nemôžeme fungovať tak, že niekto príde s nejakou zmenou a v parlamente má jediný hlas.