Nedávna klinická štúdia, uskutočnená spoločnosťou Philip Morris International (PMI), prináša nové dôkazy o prínosoch prechodu fajčiarov na zahrievaný tabak. Fajčiari, ktorí túto zmenu podstúpili, dosiahli po dvoch rokoch lepšie výsledky ako tí, ktorí pokračovali vo fajčení cigariet. Tieto výsledky boli podobné ako u ľudí, ktorí prestali fajčiť úplne.
Zlepšenie dôležitých biomarkerov
Výskum konkrétne preukázal významné zlepšenia v deviatich dôležitých ukazovateľoch - tzv. biomarkeroch potenciálneho poškodenia (BoPH), ktoré sú spojené s ochoreniami pochádzajúcimi z fajčenia. Medzi ne patrí zápal, oxidačný stres, prenos kyslíka, genotoxicita, metabolizmus lipidov, funkcia endotelu a potenciál zrážania krvi. Zoznámené boli aj pozitívne zmeny kardiovaskulárnych a respiračných funkcií. Expozícia nikotínu bola medzi užívateľmi zahrievaného tabaku a súčasnými fajčiarmi porovnateľná.
Dva roky trvajúca sa uskutočnila v 37 zdravotníckych zariadeniach v šiestich krajinách Ázie a Európy a zahŕňala 982 účastníkov rozdelených do troch skupín: súčasní fajčiari, užívatelia zahrievaného tabaku, a bývalí fajčiari.
Rozšírenie dôkazov
Nové zistenia nadväzujú na predchádzajúcu 6-mesačnú štúdiu reakcie na expozíciu a jej následné 6-mesačné predĺženie, ktoré preukázali, že prechod z fajčenia na užívania zahrievaného tabaku vedie k priaznivým zmenám v ôsmich biomarkeroch poškodenia, pričom päť z týchto zmien bolo štatisticky významných.
Nové dáta z reálneho života, po dvojročnom pozorovaní rozširujú existujúce dôkazy o potenciálnom znížení rizika plynúceho z prechodu fajčiarov na používania systému zahrievaného tabaku a podporujú tak predpoklad, že tento výrobok môže byť lepšou alternatívou pre fajčiarov, ktorí úplne nedokážu alebo nechcú prestať s užívaním nikotínu.
Pre detailnejšie informácie navštívte: www.pmiscience.com
- reklamná správa -