BRATISLAVA – Chcete aj vy platiť menej za elektrinu či ohrev vody a zároveň spraviť niečo pre našu planétu? Energia zo slnka je obnoviteľná, bezpečná a príroda nám ju poskytuje zadarmo – stačí si vybrať vhodný typ solárnych panelov.
Možno ste si všimli, že niekedy sa hovorí o solárnych kolektoroch, inokedy fotovoltických paneloch. Mnoho ľudí tieto pojmy stále považuje za to isté, nie je to však pravda. Hlavný rozdiel spočíva v tom, ako vám umožňujú využívať slnečnú energiu.
Obidva typy solárnej technológie môžete využiť nielen v rodinnom dome, ale aj na chate. Najmä v teplejších mesiacoch vykryjú krátkodobú potrebu tepla či elektrickej energie aj na miestach bez potrebnej infraštruktúry či napojenia na elektrickú sieť.
Teplá voda vďaka solárnym kolektorom
Solárny kolektor slúži na zhromažďovanie tepelnej energie. Zariadenie pozostáva zo sklenenej dosky a trubíc, v ktorých prúdi teplonosná látka. Tá sa ohrieva práve pri dopade slnečného žiarenia na sklenú plochu. Vzniknuté teplo trubicami putuje ďalej do zásobníka, v ktorom ohrieva zhromaždenú vodu.
Takto môžete dokurovať dom či ohrievať vodu v domácnosti alebo bazéne. Teplú úžitkovú vodu oceníte aj pri sprchovaní alebo umývaní riadov. Solárne kolektory dokážu znížiť náklady na ohrev teplej vody orientačne o 60 až 70 %.
Fotovoltika vám vyrobí elektrinu
Fotovoltické panely zas tvoria na vašom dome vlastne malú elektráreň, ktorá funguje vďaka takzvanému fotoelektrickému javu. Vašej domácnosti teda dodáva elektrickú energiu. Pomocou nej dokážete zabezpečiť napríklad chod spotrebičov, klimatizácie, osvetlenia, vykurovanie domu elektrickým bojlerom či nabíjanie elektromobilu. Pomôže vám ušetriť približne 40 % nákladov na elektrinu.
Toto percento však môže byť ešte vyššie, ak si zadovážite aj batériu na jej uskladnenie – či už fyzickú, alebo ako službu virtuálnej batérie od svojho dodávateľa elektrickej energie za pár eur mesačne. V oboch prípadoch môžete elektrinu vyrobenú cez deň využívať aj vtedy, keď nesvieti slnko, čiže napríklad ráno alebo večer po návrate z práce.
Štát vám uhradí tisícky eur
Životnosť solárnych riešení predstavuje približne 20 až 30 rokov. A čo cena? V prípade štandardného rodinného domu možno pritom pri solárnych kolektoroch orientačne počítať so sumou okolo 3 000 eur, v prípade fotovoltiky okolo 7 000 eur. Cena sa však vždy odvíja od konkrétneho projektu. Ak plánujete doplniť fotovoltické panely aj fyzickým batériovým úložiskom, mali by ste rátať s ďalšími 2 000 až 3 000 eurami.
S touto nemalou celkovou investíciou vám dnes dokáže výrazne pomôcť aj štátna dotácia z aktuálneho programu Obnov dom. Vďaka nej môžete pokryť veľkú časť výdavkov na zníženie energetickej náročnosti vášho domu vrátane inštalácie solárnych panelov. Získať môžete sumu až do výšky 19 000 eur. Návratnosť tejto investície sa tak podstatne skracuje a vy sa môžete tešiť z reálnych úspor za energie oveľa skôr.
Do vyplatenia príspevku pomôže zvýhodnený úver
Keďže finančné prostriedky sa poskytujú až po ukončení projektu, tento čas môžete preklenúť zvýhodnenou pôžičkou. Špeciálne podmienky pre takýchto záujemcov ponúka Bezúčelový úver od Tatra banky až do výšky 28 000 eur.
Ak pri žiadosti o úver predložíte uzatvorenú zmluvu o poskytnutí štátneho príspevku, získate 100 % zľavu z poplatku za úver, lehotu splatnosti až do 120 mesiacov a zvýhodnenú úrokovú sadzbu 5,99 % p. a. na celé obdobie splatnosti úveru.
Viac o Bezúčelovom úvere od Tatra banky
- reklamná správa -