Na Slovensku máme podľa registrov Pamiatkového úradu SR evidovaných 10 122 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok a 17 438 pamiatkových objektov. Ťažko povedať, ktoré z nich prešli obnovou a ktoré postupne zmiznú navždy. Isté však je, že aj vďaka jedinečnej súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa každý rok rozrastá elitný klub tvrdohlavých vlastníkov i nadšencov, ktorí trpezlivou obnovou našich historických skvostov píšu nové kapitoly ich dejín. Tento rok zabojuje v rámci 16. ročníka súťaže o prestížne ocenenie rekordných 36 obnovených pamiatok z celého Slovenska.
Ako sa z popola, ruín, smradu a smoly stanú opäť klenoty
Získať národnú kultúrnu pamiatku do vlastníctva dnes nie je až taký problém, ako jej vrátiť zašlý lesk a slávu. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka inšpiruje, motivuje a podporuje vlastníkov cenných pamiatok v neľahkom úsilí o ich záchranu. Aj vďaka nej sa postupne dozvedáme o našich historických pokladoch, ktoré ostali takmer zabudnuté vo svojich ruinách, ukryté pod divokým porastom, oblepené smolou, zahádzané hnojom, ale i zamurované a zabetónované socialistickými ideami. Svoje o tom vedia minuloroční laureáti ocenenia. Dokopy 10 rokov trvala obnova Kostola sv. Jána Krstiteľa v Modre do ktorej sa pustilo miestne združenie na záchranu cirkevných pamiatok a dobrovoľníci. Odmenou im bolo nielen získanie „fénixa“, ale aj vzácny objav fragmentov troch vrstiev stredovekých nástenných malieb. A keď si v roku 1778 dal v medzi-priestore bratislavských mestských hradieb postaviť svoj dom známy striebrotepec Jozef Waydanovský, nemohol ani len tušiť, že o stáročia neskôr sa jeho príbeh spojí s veľkým príbehom obnovy prepojovacieho objektu – dnešné Martineum, s Katedrálou sv. Martina.
Čarovné kapitoly dejín spojené okrem iného i s prevádzkou falšovateľskej dielne má za sebou „len“ 150 rokov opustený hrad Uhrovec. V rámci obnovy neskororenesančnej budovy na dolnom nádvorí hradu zaujala odborníkov napríklad aj obyčajná kachľová pec. Súčasní majstri ju totiž obnovili na základe odtlačku jej tvaru v omietke. Príbehy tohtoročných 36 nových adeptov na vzácne ocenenie sa budú v najbližších týždňoch uchádzať tak o hlasy odbornej poroty, ako aj o hlasy širokej verejnosti v online hlasovaní o najkrajšiu obnovenú pamiatku. Hlasovanie bude spustené na stránke www.kpr-fenix.sk 15. marca. Minulý rok sa do hlasovania zapojilo až 78 560 online hlasujúcich a titul najkrajšia pamiatka si z neho odniesol Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante s jeho obnovenou južnou vežou.
Nádejní fénixovia sú už pod drobnohľadom odborníkov
Vyhlasovateľom súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka je Ministerstvo kultúry SR, spolu s Nadáciou SPP a partnermi súťaže SPP a RTVS. Predložené súťažné projekty komplexne posúdi v najbližších týždňoch, aj tzv. „in situ“ – priamo na mieste odborná porota zložená zo špičkových odborníkov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín, zástupcov pamiatkových úradov, či odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR. Spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátorov súťaže, spoločnosti SPP a Nadácie SPP následne nominujú 12 pamiatok, ktoré sa budú uchádzať o prestížny titul Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Mená víťazov a nových držiteľov ocenení Fénix sa verejnosť dozvie počas slávnostného galavečera začiatkom mája. Tohtoroční laureáti si odnesú domov aj úplne nový symbol súťaže Fénix v podobe sošky znázorňujúcej znovuzrodenie. Ak sa chcete dozvedieť viac o súťaži a jednotlivých pamiatkach, kliknite na www.kpr-fenix.sk.
- reklamná správa -