Štvrtok28. november 2024, meniny má Henrieta, zajtra Vratko

Čakáte bábätko? Máme pre vás 7 tipov na bezproblémové tehotenstvo!

Advertoriál Zobraziť galériu (14)
(Zdroj: Pexels)

Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy. Deväť mesiacov sa tešíte, prežívate rôzne emócie, pripravujete sa na materstvo. Ocitáte sa v „inom svete“ a meníte postupne svoje priority aj rebríček hodnôt. Je to síce krásne obdobie, ale prináša so sebou veľa zmien, a nie vždy len príjemných. Na začiatku vám každý bude radiť, čo je pre vás prospešné. No okrem toho by ste sa mali zamerať i na veci, ktoré pre vás nie sú vhodné a môžu vám či bábätku uškodiť. Môžu to byť rôzne zlozvyky, ale tiež niektoré potraviny. V tomto období sa budete aj častejšie stretávať s únavou, problémami s trávením a inými ťažkosťami.

Túžobné očakávanie a radosť z dieťatka môžu byť sprevádzané rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ktoré sú vo väčšine prípadov normálnou reakciou na zložité zmeny v organizme budúcej mamičky. Sú ženy, ktoré si tehotenstvo pochvaľujú, dokonca sa cítia lepšie, ako keď bábätko nečakali. Na druhej strane sú tehuľky, ktoré to také úplne jednoduché nemajú. Tehotenstvo úplne mení nároky ženského tela na výživu. A preto si často vyžaduje nielen úpravu stravovacích návykov, ale tiež celkovú zmenu životného štýlu. Prinášame vám preto niekoľko tipov, aby ste toto krásne obdobie zvládli na výbornú.

1. Vyvážená strana je základ – prijímajte radšej menšie porcie viackrát za deň. Samozrejme, nie vždy sa to dá dodržať, hlavne ak vás prepadnú tehotenské chute. Ale ak sa pokúsite túto zásadu dodržať, ľahšie potom prežijete rôzne návaly a nevoľnosti (aj pálenie záhy), ktoré sa zvyknú dostaviť. Nehovoriac o tom, že takto budete vedieť, že vaše bábätko dostáva zdravý a vyvážený komplex všetkého, čo k svojmu vývinu potrebuje. Vyhýbajte sa však surovému mäsu, surovým rybám, nepasterizovaným mliečnym výrobkom, ktoré neprešli kontrolou a takisto nehazardujte a zbytočne to nepreháňajte s čerstvými bylinkami (jedine ak po porade s lekárom).

2. Pite veľa tekutín – aspoň 8 až 10 pohárov denne. Piť treba rovnomerne počas celého dňa, aby organizmus dostával tekutiny priebežne a v dostatočnom množstve. Aj keď najzdravším nápojom je čistá voda, tehotná žena si môže bez obáv dopriať pestrejší nápojový lístok - napríklad čerstvé ovocné a zeleninové šťavy zriedené s vodou, 100-percentné džúsy, nesladené a nie veľmi silné čaje, najmä rooibos alebo ovocný čaj. Pitie čierneho a zeleného čaju by ste v období tehotenstva mali obmedziť.

3. Užívajte vitamíny. Potreby plodu a placenty vedú k nutnosti zvýšeného prísunu železa. Ten je potrebný aj na zaistenie zvýšenej tvorby červených krviniek Pri jeho nedostatku často dochádza v tehotenstve k anémii, ktorá sa môže prejaviť búšením srdca, spavosťou či zvýšenou únavou. V mnohých prípadoch nestačí túto zvýšenú potrebu železa doplniť prostredníctvom stravy, vhodné sú výživové doplnky určené tehotným a dojčiacim ženám. Dôležitý je aj dostatok kyseliny listovej, ktorej absencia ohrozuje zdravie i samotný život nenarodeného dieťatka. Chýbať by nemal ani vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa v tráviacej sústave, nápomocný jej aj našej imunite.

4. Nepite alkohol a nefajčite, vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu.

5. Hýbte sa. Ale nie nasilu - robte to tak, aby ste z toho mali radosť. Ak ste predtým športovali a lekár vám to schváli, pokračujte kým budete vládať. A pokiaľ ste žiadny šport nerobili, nájdite si niečo, čo vás bude baviť – kým niekomu vyhovujú spoločné športy ako tehotenská joga či pilates, iným celkom postačia aj dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.

 6. Naučte sa spať viac. Predĺžte svoj zvyčajný spánok minimálne o dve hodiny. Ak to kvôli práci nie je možné alebo nedokážete ísť večer skôr do postele, využite voľný čas počas dňa a ľahnite si. Telo vám to možno samo nepovie (alebo až neskôr), ale spánok a dostatočný oddych je pre vás i dieťatko mimoriadne dôležitý.

 7. Nepočúvajte zaručené rady okolia a nehľadajte strašiaky na internete. Počas celých deviatich mesiacov vám bude chcieť stále niekto radiť, pričom každý bude hovoriť niečo iné a to tehotnú ženu dokáže zneistiť. Dnešná doba k tomu všetkému prináša ešte aj množstvo rôznych informácií dostupných na internete, no mnohé sú skreslené, prifarbené, prípadne pomiešané z nedôveryhodných zdrojov. A tak sa neraz stane, že budúca mamička má strach a zo svojho tehotenstva namiesto radosti robí „chorobu“. Stačí si však udržať zdravú dávku rozumu a sama vycítite, čo môžete a čo nie.

Nezabúdajte na to, že tehotenstvo nie je choroba. Pre telo je to však nový, iný stav a počas neho nemôžete očakávať také výkony, ako pred ním. Hoci nás vie potrápiť, obrať o energiu a pohodu, netreba sa tomu poddávať. Dôležité je pozitívne myslenie, pokoj na duši a úsmev na tvári.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu