PARÍŽ - Páchateľ minulotýždňového útoku vo francúzskom meste Nice mal komplicov a na svoj čin sa pripravoval niekoľko mesiacov. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil vyšetrujúci parížsky prokurátor Francois Molins, ktorého citovala agentúra AP.
Prokurátor tiež informoval, že voči piatim osobám - štyrom mužom a jednej žene, zadržaným v súvislosti s útokom v Nice, vzniesli predbežné obvinenia z terorizmu. Sú podozrivé z napomáhania útočníkovi, ktorého napokon zastrelili policajti. V mobilnom telefóne páchateľa sa našli fotografie a záznamy o vyhľadávaní na internete, ktoré dokazujú, že sa plánmi útoku zaoberal už od vlaňajška, uviedol Molins. Útočník tuniského pôvodu Mohamed Lahouaiej Bouhlel (Muhammad Lahwajidž Búhlál) zabil počas osláv francúzskeho národného sviatku na promenáde 84 ľudí, 15 ďalších ešte stále bojuje v nemocniciach o život.
Teror v Nice zásadne zmenil situáciu vo Francúzsku: Predĺžili výnimočný stav
Obe komory francúzskeho parlamentu dnes veľkou väčšinou hlasov schválili predĺženie výnimočného stavu v krajine o ďalších šesť mesiacov, teda do 26. januára 2017. Zákonodarcovia súčasne odhlasovali aj čiastočné sprísnenie legislatívy v období predĺženia výnimočného stavu, čo v praxi umožní - na rozdiel od uplynulých mesiacov - opäť uskutočňovať domové prehliadky bez súdneho príkazu. Sprísnenie sa týka aj kopírovania a vyhodnocovania údajov z počítačov a mobilných telefónov.
Počas výnimočného stavu majú francúzske úrady napríklad možnosť uvaliť domáce väzenie bez súdneho rozhodnutia alebo postaviť radikálne organizácie mimo zákon, informovala agentúra DPA. Výnimočný stav vyhlásili vo Francúzsku po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015 a odvtedy ho viackrát predĺžili. Pôvodne mala francúzska vláda podľa prezidenta Francoisa Hollanda v úmysle výnimočný stav už po 26. júli nepredlžovať, avšak teroristický útok v Nice s najmenej 84 obeťami situáciu zásadne zmenil.
Národné zhromaždenie schválilo návrh na predĺženie výnimočného stavu v noci na stredu. Senát tak urobil v stredu, požadoval však uplatnenie sprísnených noriem protiteroristickej legislatívy, preto bolo potrebné nájsť kompromis, čo sa dnes podarilo.