LONDÝN - Britská premiérka Theresa Mayová v utorok na úvod rozpravy v Dolnej snemovni parlamentu povedala, že ak poslanci v hlasovaní nepodporia prepracovanú verziu dohody o vystúpení Británie z EÚ, brexit by sa nemusel uskutočniť. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
"Vláda sa veľmi usilovala zabezpečiť lepšiu dohodu o brexite, ktorá si zaslúži podporu všetkých poslancov. Ak nedôjde k schváleniu tejto dohody, brexit by sa nemusel uskutočniť. Je absolútnym imperatívom, aby sme brexit uskutočnili," povedala v utorok pred hlasovaním o dohode o vystúpení Británie z EÚ Mayová.
Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá v parlamente podporuje Mayovej menšinovú konzervatívnu vládu, však medzičasom vyhlásila, že jej poslanci za mierne prepracovanú verziu dohody o brexite hlasovať nebudú. Poslanec Škótskej národnej strany (SNP) na margo večerného hlasovania o dohode uviedol, že "už teraz je jasné, že premiérka utrpí porážku, a to ťažkú".
Generálny prokurátor Anglicka a Walesu Geoffrey Cox v utorok povedal, že zmeny v dohode o brexite, ktoré v pondelok dosiahla Mayová s predstaviteľmi EÚ, neeliminujú riziko toho, že Británia zostane nedobrovoľne viazaná obchodnými pravidlami EÚ. Na základe tzv. írskej poistky, ktorá je súčasťou dohody o brexite, by pre Severné Írsko dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ ako pre zvyšok Spojeného kráľovstva.
Tento "záložný plán" pre Írsko, však nie je časovo ohraničený a veľká časť britských zákonodarcov ho vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.
Parlament znovu neschválil dohodu
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na druhý pokus neschválili v utorok dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej. Informovala o tom BBC. Za dohodu hlasovalo 242 poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu proti ich bolo 391. V januárovom hlasovaní dohodu podporilo 202 poslancov a 432 bolo proti.
V stredu by poslanci Dolnej snemovne mali hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody, ktoré však podľa pozorovateľov tiež nebude úspešné. V takomto prípade by mal parlament vo štvrtok hlasovať o predĺžení termínu odchodu z Únie. V prípade, že poslanci tento návrh schvália, bude musieť premiérka o jeho odsúhlasenie požiadať EÚ.
Corbyn vyzval na nové voľby
Vodca britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v utorok po druhom neúspešnom hlasovaní o pozmenenej verzii dohody o odchode Británie z EÚ povedal, že je čas na nové voľby. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.
"Vláda opäť utrpela porážku, a to ohromnou väčšinou. Teraz si musí priznať, že táto dohoda je mŕtva," povedal vodca labouristov po tom, čo za Mayovej dohodu o brexite hlasovalo 242 poslancov a 391 ich bolo proti. Zároveň však dodal, že labouristi sú ochotní spolupracovať s vládou na novej dohode o brexite.
Corbyn odmietol možnosť, že by Británia odišla z Únie bez dohody. Práve takýto návrh predloží premiérka Dolnej snemovni parlamentu v stredu. Predpokladá sa, že ho poslanci neschvália a vo štvrtok budú hlasovať o odložení termínu odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 29. marca.
"Je mi nesmierne ľúto rozhodnutia, ktoré táto snemovňa dnes urobila," povedala po hlasovaní Mayová s tým, že Británia teraz stojí pred nezávideniahodným rozhodnutím, ktoré však musí urobiť. Podľa nej si poslanci môžu vybrať medzi odložením brexitu, usporiadaním ďalšieho referenda alebo odchodom na základe inej dohody.
Proti pozmenenému vládnemu návrhu o dohode o brexite hlasovalo aj 75 poslancov Mayovej Konzervatívnej strany, 235 konzervatívcov bolo za. Dohodu podporili aj štyria nezávislí poslanci a traja labouristi. Poľutovanie nad neúspešným hlasovaním o dohode vyjadril aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
"EÚ urobila všetko pre to, aby bola dohoda o odchode Británie z EÚ schválená. Túto patovú situáciu môže vyriešiť iba Británia. Naše prípravy na odchod 'bez dohody' sú teraz dôležitejšie ako predtým," uviedol na Twitteri Barnier.
V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska. "Výsledok dnešného hlasovania nás mrzí a sme sklamaní, že britská vláda si nezabezpečila podporu pre dohodu, ktorú obe strany uzavreli v novembri," uviedol Tuskov hovorca.
Ľútosť nad opätovným neschválením vládnej dohody o odchode Británie z EÚ vyjadrili aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz či španielsky premiér Pedro Sánchez. Podľa holandského premiéra Marka Rutteho musí byť prípadný odklad brexitu "dôveryhodne a presvedčivo" zdôvodnený.