BRATISLAVA - Zamestnávateľ bude môcť zamestnávať občana Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jeho rodinného príslušníka, ktorí pred vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie boli zamestnaní na Slovensku, bez príslušných povolení najdlhšie 90 dní po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie bez dohody v stredu schválila vláda.
"Navrhuje sa zachovať ich právo na prístup na trh práce Slovenskej republiky bez potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta alebo bez povolenia na zamestnanie, a to najdlhšie 90 dní po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie," uvádza sa v návrhu.
Po uplynutí 90-dňovej lehoty sa na zamestnávanie občana Spojeného kráľovstva a jeho rodinného príslušníka budú vzťahovať príslušné ustanovenia zákona o službách zamestnanosti upravujúce podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska. Títo občania tak budú na Slovensku pracovať buď na základe udeleného prechodného pobytu na účel zamestnania (modrá karta alebo jednotné povolenie) alebo povolenia na zamestnanie alebo, ak majú udelený trvalý pobyt, budú mať prístup na trh práce bez obmedzenia.
Návrh zákona tiež priznáva občanom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ich rodinných príslušníkom po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody recipročne rovnaké práva ako našim občanom, ak je zaručená ich vzájomnosť, a to pri príspevku na pohreb, rodičovskom príspevku, prídavku na dieťa, v oblasti sociálneho poistenia, zdravotného poistenia či v oblasti cestnej dopravy. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody.