BRUSEL - Predstavitelia britskej vlády a Európskej komisie (EK) v piatok dosiahli v Bruseli prvý prelom v otázke dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda EK Jean-Claude Juncker.
V rokovaniach podľa nich došlo k dostatočnému posunu, čo vydláždilo cestu k ďalším rozhovorom o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou, informuje spravodajský portál stanice BBC. Podľa agentúry AP odporučila EK rozšírenie dialógu o otázky budúcich vzájomných vzťahov a obchodných stykov.
Mayová uviedla, že rokovanie bolo "extrémne náročné", pričom na oboch stranách došlo ku kompromisom, dodáva spravodajská stanica Sky News. Premiérka vyhlásila, že dohoda o brexite zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii, ktorí podľa nej "budú môcť naďalej viesť život ako v zahraničí".
Medzi Severným Írskom a Írskou republikou nebudú po brexite tvrdé hranice
Európska komisia ďalej uviedla, že je pripravená okamžite spustiť druhú fázu rokovaní o obchodných stykoch a dlhodobých vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Lídri EÚ sa na budúci týždeň zídu na summite, kde by podľa britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorú cituje agentúra Reuters, malo dôjsť k prijatiu oficiálnej dohody o brexite.
"Premiérka Mayová ma ubezpečila, že dohoda má podporu britskej vlády. Verím, že na tomto základe sme dosiahli prelom, ktorý sme potrebovali," uviedol predseda EK Jean-Claude Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s Mayovou v Bruseli. Termín brexitu je stanovený na 30. marca 2019, o odchode rozhodli voliči vo vlaňajšom referende.
Podľa Mayovej slov dosiahnutá dohoda zabezpečuje, že po brexite nevzniknú medzi Severným Írskom a Írskou republikou tzv. tvrdé hranice, teda hranice zostanú bez fyzických bariér, informuje agentúra AP. Severné Írsko (Ulster) bude mať jediné pevninské štátne hranice Spojeného kráľovstva s členskou krajinou EÚ.
Otázka írskych hraníc bola najväčšou prekážkou napredovania rokovaní. Mayová sľubuje, že predmetnou dohodou sa zabezpečia otvorené hranice, pričom sa zachová ústavná a ekonomická integrita Spojeného kráľovstva.
"V prvej fáze rokovaní sme dosiahli všetky naše ciele vrátane zachovania spoločnej cestovnej oblasti (CTA), ochrany Veľkopiatkovej dohody (GFA) a - čo je kľúčové - získania garancie, že nebudú vytvorené tvrdé hranice," uviedol hovorca írskeho premiéra Lea Varadkara, ktorého cituje spravodajská stanica Sky News.
Reakcia politikov na významný posun
K novej situácii sa vyjadrilo viacero politikov, ktorých reakcie prinášajú agentúry Reuters a AP. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker: "Verím, že sme dospeli k prelomu, ktorý sme potrebovali." Juncker zároveň zopakoval, že nechce, aby Británia odišla z EÚ - ide o prvú krajinu, ktorá k takémuto kroku pristúpila. "Tento vývoj ma bude zarmucovať vždy, ale teraz sa musíme začať pozerať do budúcnosti," dodal.
Britská premiérka Theresa Mayová: "Veľmi vítam vyhliadky na posun do druhej fázy (rokovaní), kde sa bude hovoriť o obchode, bezpečnosti, ako aj o budúcich vzťahoch. Dúfam a očakávam, že získame podporu dvadsaťsedmičky." Mayová tým odkazovala na budúcotýždňový summit Európskej rady ohľadom schválenia dohody o brexite.
Britský minister pre brexit David Davis: "Dnešok je veľkým krokom vpred pre priebeh brexitu. Stálo to veľa práce, ale som šťastný, že (Európska) komisia odporučila, že došlo k dostatočnému posunu." Zástanca vystúpenia Británie z EÚ Nigel Farage uviedol, že krajina je teraz pripravená "posunúť sa do ďalšej etapy potupy" po tom, ako Mayová súhlasila s podmienkami brexitu.
Britský minister financií Philip Hammond: "Som nadšený z toho, že dohoda dosiahnutá v Bruseli dláždi cestu pre ďalšie rozhovory o budúcnosti vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Ide o posilnenie britskej ekonomiky. Ostáva len uzavrieť dohodu, ktorá podporí pracovné miesta, podnikanie a prosperitu Británie."
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier privítal prelom v rokovaniach, ale poznamenal, že "ostáva ešte veľa práce". "Posun, ktorý bol dnes dosiahnutý, je postačujúci na začatie ďalšej fázy," uviedol. Dohodu medzi Britániou, Írskom a EÚ označil za "precíznu a podrobnú" a keď ju lídri EÚ na summite, ktorý sa bude konať 14.-15. decembra, schvália, môže sa podľa neho stať "základom pre dohodu o odchode" Británie z tohto bloku.
Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney: "Dohoda potvrdená! Írsko podporuje posun vyjednávania o brexite do druhej fázy. Zabezpečili sme si záruky pre plnú ochranu Veľkopiatkovej dohody, mierový proces, ekonomiku pre celý írsky ostrov a žiadne tvrdé hranice po brexite. Veľmi dobrý výsledok pre každého na írskom ostrove."
Lídri EÚ sa na budúci týždeň stretnú na dvojdňovom summite v Bruseli, kde sa očakáva, že prijmú pozitívne zhodnotenie posunu v rozhovoroch o podmienkach finančného vyrovnania Británie po jej odchode z bloku, štatúte írskych hraníc a právach občanov postihnutých brexitom. Termín odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bol po aktivovaní článku 50 dohody o EÚ stanovený na 29. marca 2019. Britskí voliči o brexite rozhodli v referende konanom vlani v júni.
Barnier: Budúca obchodná dohoda EÚ s Britániou môže kopírovať kanadský model
Barnier podľa tlačovej agentúry DPA zdôraznil, že Británia nechce byť súčasťou spoločného trhu, colnej únie a rovnako nechce podliehať rozhodnutiam Súdneho dvora EÚ. "Ak zohľadníme toto všetko, čo nám zostane? Jediná vec: dohoda o voľnom obchode podľa kanadského modelu," povedal Barnier na tlačovej konferencii v Bruseli.
Európska komisia v piatok odporučila okamžitý prechod na druhú fázu rokovaní o brexite, ktorá bude zameraná na budúce obchodné vzťahy medzi oboma stranami. Podľa eurokomisie bol dosiahnutý dostatočný pokrok pri hlavných kritériách z prvej fázy rokovaní, čo na budúci týždeň na summite EÚ v Bruseli (14.-15.12.) rozviaže ruky premiérom a prezidentom a umožní odsúhlasiť začatie druhej fázy "rozvodového" procesu.
Barnier pripomenul, že je to samotná britská vláda, ktorá nastavila "červené čiary" ohľadom budúcich obchodných vzťahov, čo "zatvára niektoré dvere" a zostáva iba kanadský model, "na ktorom budeme pracovať". Podľa jeho slov každý model pridruženia tretích krajín má vlastnú rovnováhu medzi právami a povinnosťami.