Piatok20. december 2024, meniny má Dagmara, zajtra Bohdan, Noel

Britský vyjednávač poprel, že vláda bezpečnosťou vydiera EÚ: Po brexite vystúpia zrejme i z Europolu

David Davis
David Davis (Zdroj: SITA)

LONDÝN - Hlavný vyjednávač Británie na rokovaniach o odchode z Európskej únie David Davis odmietol dnes tvrdenia, že Spojené kráľovstvo sa vyhráža ukončením spolupráce v oblasti bezpečnosti, ak nedosiahne takú obchodnú dohodu s EÚ, akú chce.

Davis pre spravodajskú stanicu BBC vyhlásil, že list premiérky Theresy Mayovej spúšťajúci rokovania o vystúpení Británie z Únie dal jasne najavo, že Británia chce pokračovať v spolupráci s EÚ v celej škále záležitostí vrátane bezpečnosti, a to v prospech oboch strán.

"Chceme dohodu a (premiérka) poukázala na to, že bude zlé pre obe naše strany, ak k dohode nedospejeme," povedal Davis. "To je podľa mňa úplne racionálny argument - ale hrozba v žiadnom prípade nie," dodal. Mayovej šesťstranový list, odovzdaný v stredu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi v Bruseli, obsahuje 11 zmienok o bezpečnosti a podľa tlačovej agentúry AP sa v ňom uvádza, že bez dobrej dohody "bude naša spolupráca v boji proti zločinnosti a terorizmu oslabená".

Britský bulvárny denník The Sun nemá pochybnosti o tom, čo tým Mayová myslela, a na dnešnej prvej strane má titulok "Vaše peniaze alebo vaše životy" spolu so slovami "Premiérkina brexitová hrozba voči EÚ". Británia je európskou bezpečnostnou veľmocou - je jednou z iba dvoch jadrových mocností v EÚ a má aj tajné služby, ktoré patria k najvýkonnejším na svete. Mayová v stredu uviedla, že Británia pravdepodobne po brexite vystúpi z policajnej agentúry Europol, ale chce "zachovať určitú spoluprácu v tých záležitostiach, v ktorých ju v súčasnosti máme".

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová, ktorá má zodpovednosť aj za tajné služby a bezpečnosť, takisto odmietla, že v liste sa nachádza vyhrážka. Avšak pre televíziu Sky News povedala: "Ak odídeme z Europolu, potom si so sebou vezmeme aj svoje informácie. Faktom je, že európski partneri si chcú ponechať naše informácie." Vysokopostavení európski lídri reagovali pozitívne na celkovo vrúcny tón Mayovej listu - ale ani im neušiel oceľovotvrdý podtón.

 "Podľa mňa je list pani Mayovej vo všeobecnosti veľmi konštruktívny, ale je v ňom aj jedna vyhrážka," povedal koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhoftstadt a dodal, že Mayová akoby požadovala dobrú obchodnú dohodu výmenou za pokračovanie bezpečnostnej spolupráce. "Takto to nefunguje," vyhlásil Verhoftstadt pre Sky News. "Človek nemôže zneužiť bezpečnosť občanov na to, aby dosiahol dobrú dohodu v niečom inom," dodal.

Británia: Vláda predstavila plány na ukončenie legislatívnej "nadradenosti" EÚ

Deň po oficiálnom spustení procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie dnes britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12.000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi. Kabinet premiérky Theresy Mayovej zverejnil plány na tzv. zákon o veľkom rušení (Great Repeal Bill), ktorého cieľom je zabrániť legislatívnemu vákuu v Británii zaistením toho, že v krajine budú aj deň po vystúpení z EÚ platiť tie isté predpisy ako dovtedy. Firmám, pracovníkom či investorom to poskytne čo najväčšiu možnú istotu, zdôraznil dnes pred poslancami minister pre brexit David Davis.

"Potom bude na parlamente, aby rozhodol, ktorú legislatívu EÚ chce zmeniť, zrušiť alebo zlepšiť. Definitívne to ukončí nadradenosť zákonodarcov EÚ," povedal Davis. "Naše zákony budú potom tvorené v Londýne, Edinburghu, Cardiffe a Belfaste - a vykladané nie sudcami v Luxemburgu, ale sudcami v Spojenom kráľovstve." Na rozsiahle transformovanie právnych predpisov budú musieť britskí poslanci postúpiť vládnemu kabinetu právomoc zmeniť niektoré zákony nariadeniami vlády.

Vláda tvrdí, že takéto kompetencie použije výlučne na riešenie technických záležitostí, opoziční poslanci však nesúhlasia s tým, aby ministri dostali možnosť meniť zákony bez hlasovania v parlamente. Spolu s ľudskoprávnymi skupinami i odborovými zväzmi sa obávajú, že konzervatívna vláda to zneužije ako príležitosť na obmedzenie práv zamestnancov a ochrany životného prostredia. Podľa hovorcu Labouristickej strany pre brexit Keira Starmera navrhovaný zákon dostatočnú ochranu pred tým neobsahuje.

Pred zverejnením príslušnej bielej knihy vlády knižnica Dolnej snemovne britského parlamentu varovala, že prevedenie európskeho práva do britského je "potenciálne jedným z najväčších legislatívnych projektov, aké boli kedy podniknuté v Spojenom kráľovstve".

Viac o téme: BrexitDavid Davis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu