BRATISLAVA - Schválenie finálnej podoby usmernení pre rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie bolo na programe dnešného zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu.
Ako informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, mimoriadne zasadnutie GAC, na ktorom SR zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, zvolali v súvislosti s oznámením podľa článku 50 Zmluvy o EÚ zo strany Spojeného kráľovstva o vystúpení z EÚ.
"Za kľúčový považujem fakt, že princípy našej pozície sú definované jasne, jednoznačne a reflektujú jednotu EÚ27 (zvyšných 27 členských štátov, pozn.SITA) Hovoríme všetci jedným jazykom. Našou úlohou je to, aby sme v nasledujúcom období zbavili našich občanov neistoty z toho, či a ako budú mať garantované práva na ostrovoch," uviedol v tejto súvislosti Lajčák. Dôležité je podľa neho aj finančné vyrovnanie záväzkov, ktoré Spojené kráľovstvo má voči únii. "A, samozrejme, je potrebné dívať sa aj dopredu. Londýn zostane naším strategickým partnerom v mnohých otázkach, vrátane zahraničnej politiky či obrany,“ skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.
Do textu usmernení sa podľa Lajčáka pretavili aj viaceré pripomienky a priority Slovenska, vrátane silného textu o právach občanov, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve, a výslovná zmienka o viacročnom rozpočte EÚ. "Nikto nechce trestať Spojené kráľovstvo ani žiadať peniaze navyše, no chceme, aby v Londýne rešpektovali záväzky, pod ktoré sa Spojené kráľovstvo podpísalo ako člen EÚ," uviedol. K rokovaniam bude podľa Lajčáka únia pristupovať v snahe docieliť najlepšie možné riešenie. "No musíme byť aj realisti a nerobiť si ilúzie. Brexit bude mať následky a žiadna nová dohoda sa nevyrovná členstvu v EÚ či účasti na jednotnom trhu. S tým musia rátať podnikatelia aj občania, napríklad tí, ktorí odídu na ostrovy v období po brexite, sa takmer s určitosťou nebudú tešiť rovnakým právam, aké garantuje EÚ,“ zdôraznil Lajčák.
Finálna textová podoba návrhu vyjednávacích usmernení schválená ministrami dvadsiatich siedmich štátov EÚ bude predložená na schválenie Európskej rade už túto sobotu, 29. apríla. Šéfovia štátov a vlád EÚ v sobotu tiež oficiálne rozhodnú o termíne kedy sa rokovania začnú a poveria Európsku komisiu ako vyjednávača EÚ v tejto veci.
Prieskum YouGov: Ľudia ľutujúci brexit prevažujú nad jeho zástancami
Ľudia, ktorí ľutujú rozhodnutie Veľkej Británie odísť z Európskej únie, teraz počtom mierne prevažujú nad tými, čo sú s brexitom spokojní. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu verejnej mienky spoločnosti YouGov. Približne 45 percent opýtaných súhlasilo s tým, že Londýn urobil chybu, keď si v referende vlani v júni zvolil brexit. Pritom 43 percent respondentov je presvedčených, že rozhodnutie odísť z EÚ bolo správne. Ďalších 12 percent sa k otázke nevedelo vyjadriť. Spoločnosť YouGov uskutočnila prieskum pre denník The Times tento týždeň na vzorke 1590 opýtaných.
Ide o prvý výsledok v sérii prieskumov spoločnosti YouGov pre spomínaný britský denník, keď "bregret" (ľútosť nad brexitom) vyjadrilo viac ľudí ako opačný postoj, napísali noviny. Prieskum tiež ukázal, že konzervatívci premiérky Theresy Mayovej majú náskok približne 16 percent pred svojím najväčším rivalom - Labouristickou stranou. Predčasné parlamentné voľby sa budú v Británii konať 8. júna.
Konzervatívci by podľa prieskumu získali 45 percent hlasov, labouristi 29 percent, liberálni demokrati desať percent a Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) sedem percent. Briti hlasovali v referende vlani 23. júna za odchod z EÚ väčšinou 52 percent hlasov. Predreferendové kampane odhalili, aké veľké politické, sociálne a geografické názorové rozdiely vládnu v krajine.
Mayová 29. marca aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje Británii vystúpiť z EÚ, čo sa má stať po dvoch rokoch rokovaní. V polovici apríla premiérka oznámila, že sa budú konať predčasné voľby, aby zistila, aký silný mandát jej voliči dajú. Ohlásila aj svoj plán pre brexit, ktorého súčasťou je odchod Spojeného kráľovstva z jednotného trhu EÚ.