REYKJAVIK - Obyvatelia Islandu žiadajú demisiu predsedu vlády Sigmundura Davida Gunnlaugssona, ktorého meno sa ocitlo v uniknutých tzv. panamských dokumentoch o zahraničných skrytých účtoch. Tisíce ľudí s hrncami, bubnami, rapkáčmi a trúbkami v rukách sa v pondelok podvečer zišli pred budovou parlamentu a žiadali demisiu premiéra i celej vlády.
Polícia informovala, že na proteste sa zúčastnilo do 8000 ľudí, podľa organizátorov ich bolo až 20.000. V prvom i druhom prípade ide však - vzhľadom na počet obyvateľov ostrova: 329.000 - o pozoruhodnú občiansku mobilizáciu, ktorá je porovnateľná s rokom 2008, keď masové protesty vyvolalo zrútenie islandskej ekonomiky kvôli hospodárskej kríze.
Sigmundur David Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku - bohatú dedičku.V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády: ministra vnútra a financií.
Vo vysielaní televízie Stöd 2 Gunnlaugsson oznámil, že nemienil a nemieni odstúpiť z funkcie. Na celú kauzu premiér reaguje podráždene od okamihu, keď sa ukázalo, že jeho meno figuruje v zoznamoch. "Nikdy som neskrýval svoj majetok. Akoby ste ma z niečoho obviňovali," vyhlásil uplynulú nedeľu pre švédsku televíziu SVT, keď otázky novinára začali byť preňho nepríjemné. Vzápätí prerušil nakrúcanie interview a nahnevaný odišiel spred kamery.
Pod heslom Panama Papers (panamské dokumenty) informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci "ukryli" vysoké finančné čiastky.
Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov vrátane diktátorov.
Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.
Panama žiada o pomoc s vyšetrovaním
Pri vyšetrovaní tzv. Panamských dokumentov požiada Panama o pomoc v zahraničí. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení panamskej generálnej prokuratúry, ktorá sa kauzou zaoberá. Vyhlásenie zverejnili početné latinskoamerické médiá.
Podotýka sa v ňom, že spolupráca bude vzájomná. Prokuratúra súčasne poukázala na "bezprecedentný objem a zložitosť" zverejnených informácií a podčiarkla, že do vyšetrovania prípadu nasadí všetky sily. Prípadom sa panamskí vyšetrovatelia začali zaoberať už uplynulý pondelok.
Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní.
Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.
V zozname je aj 12 šéfov štátov
Medzi klientmi Mossack Fonseca je aj 12 šéfov štátov, z toho šiesti sú stále vo funkcii. Ide napríklad o argentínskeho prezidenta Mauricia Macriho či ukrajinského lídra Petra Porošenka. Celkovo je v zoznamoch 128 vysokopostavených politikov a funkcionárov z celého sveta. Ide o najväčší doteraz odhalený škandál spojený s daňovými únikmi.
Zverejnenie týchto informácií vyvolalo vo svete šok. Na Islande sa zrejme schyľuje k politickému zemetraseniu, Francúzsko, Španielsko i Austrália začali vyšetrovať údaje z panamských dokumentov pre podozrenie z daňových únikov.
Rusko, ktoré svojho prezidenta Vladimira Putina označuje za "hlavný terč" prípadu, podozrenia voči nemu opakovane odmieta a tvrdí, že cieľom kampane je destabilizovať situáciu v krajine. Moskva tvrdí, že tento najnovší útok voči Rusku vedú údajne bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí USA a Ústredná spravodajská služba (CIA).
Právnická kancelária Mossack Fonseca od svojho vzniku v roku 1977 založila viac ako 214.000 offshorových spoločností v približne 21 daňových rajoch. Nie všetky tieto spoločnosti sú ilegálne, ale istí klienti ich využívali, aby v nich skryli svoje reálne príjmy.