PARÍŽ - Medzi terčmi, na ktoré chcela vo Francúzsku zaútočiť časť teroristickej bunky odhalenej v Bruseli, bola konzervatívna katolícka organizácia Civitas a obchodná štvrť La Défense v tesnej blízkosti Paríža. Informovala o tom dnes francúzska televízia BFMTV.
Fakt, že teroristi chceli zaútočiť vo Francúzsku, vyplynul aj z výpovedí Mohameda Abriniho, zadržaného uplynulý piatok v belgickom Anderlechte. Francúzske médiá dnes uviedli, že o tom svedčí aj obsah súborov, ktoré sa našli v počítači neskoršieho útočníka na bruselskom letisku Zaventem Ibrahima Bakraouiho. Polícia tento notebook objavila v odpadkovom koši, kam ho člen útočiaceho komanda zahodil pred odchodom na letisko.
Francúzsky denník Libération dnes s odvolaním sa na Abriniho výpovede pred vyšetrovateľmi napísal, že "skutočným cieľom džihádistov" bol futbalový šampionát Euro 2016, ktorý sa bude vo Francúzsku konať od 10. júna do 10. júla. Belgická federálna prokuratúra, ktorá Abriniho vypočúvala po zadržaní, však tieto medializované tvrdenia odmietla komentovať.
Plány zaútočiť znova vo Francúzsku zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama, jediného živého člena teroristických kománd, ktoré útočili 13. novembra 2015 na viacerých miestach Paríža, pričom pripravili o život 130 ľudí a ďalším vyše 350 spôsobili zranenia. Abdeslama zadržala belgická polícia 18. marca v Bruseli.
Francúzske médiá pripomínajú, že štvrť La Défense sa ako potenciálny cieľ teroristov v týchto dňoch nespomína prvýkrát. Strojca novembrových útokov v Paríži, Abdelhamid Abaaoud, mal v pláne zaútočiť tam a so svojím komplicom si zaobstarali obleky, aby splynuli s davom ľudí. Potom mali v pláne spáchať samovražedné atentáty v nákupnom centre Quatre-Temps a pred miestnym policajným komisariátom.
Francúzske tajné služby zaznamenávajú správy o možnej príprave útoku v La Défense od roku 2008. Cez dopravný uzol La Défense prechádza denne vo verejnej doprave 500.000 ľudí. Svoje sídlo tam má vyše 3000 francúzskych a zahraničných spoločností, ktoré tam zamestnávajú 180.000 ľudí. "S malými prostriedkami sa tam (pri útoku) skutočne dá dosiahnuť vysoký počet obetí," uviedla pre televíziu BFMTV odborníčka na terorizmus Anne Giudicelliová.
Patrice Ribeiro z policajných odborov Synergie Officiers pre rovnaký zdroj dodal, že v oblasti la Défense hliadkujú policajti. príslušníci žandarmérie, policajní rezervisti (CRS), ktorí majú k dispozícii aj modernú techniku, vrátane bezpečnostných videokamier. Francúzske médiá dnes pripomenuli výrok ministra vnútra Bernarda Cazeneuva, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Francúzsko "čelí veľkému ohrozeniu".
Atentátnici z Bruselu dostali pred útokmi pokyny zo Sýrie
Teroristi, ktorí 22. marca zaútočili na bruselské letisko Zaventem a stanicu metra Maelbeek, boli v úzkom kontakte s džihádistami zo Sýrie. Dokazuje to zvukový súbor nájdený v počítači Ibrahima Bakraouiho, jedného z dvoch samovražedných atentátnikov z bruselského letiska, uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF s odvolaním sa na francúzsky denník Libération.
Podľa RTBF zvukový súbor trvajúci niekoľko minút obsahuje neformálnu diskusiu strojcov bruselských útokov s osobami nachádzajúcimi sa v tom čase na území Sýrie. Hlasy "na druhej strane" sa vyšetrovateľom nepodarilo identifikovať, obsah rozhovoru je však podľa RTBF veľmi jasný a je to akýsi "modus operandi" celej operácie: obe strany hovoria o rôznych scenároch plánovaného útoku - vyberajú najlepšie miesto a čas. Diskutujú tiež o úlohe, ktorú každý zohrá.
Objavený zvukový záznam je dôkazom toho, že útoky z 22. marca boli organizované v úzkej spolupráci s ľuďmi pôsobiacimi v Sýrii. To tiež podľa RTBF znamená, že džihádisti, ktorí žijú na území Belgicka a prisľúbili vernosť tzv. Islamskému štátu, sa riadia pokynmi "kalifátu" vyhláseného na území Sýrie.
Notebook Ibrahima Bakraouiho sa našiel v odpadkovom koši na ulici Max Roos v bruselskej štvrti Schaerbeek. Atentátnik v správe, ktorú zanechal pred vykonaním útoku na letisku Zaventem, vyjadril svoje zúfalstvo a zároveň sa snažil očistiť meno viacerých svojich komplicov, keď opísal, ako mu pomáhali pri jeho príprave. Vyšetrovatelia počítač považujú za "zlatú baňu" informácií, lebo v jeho súboroch našli odkazy na mnoho ľudí, ktorí boli v kontakte s Bakraouim.