NEW YORK - Migračná kríza je najväčším problémom od druhej svetovej vojny a ja som veľmi rád, že sily sa spájajú a vždy budem opakovať, že je morálnou povinnosťou každej úspešnej modernej krajiny uvažovať o tom, ako pomôcť. V New Yorku to v pondelok vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý tam vedie delegáciu na 71. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Sprevádza ho šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Kiska tak reagoval na pondelkový osobitný migračný summit, na ktorom sa podpísala dohoda o partnerstve medzi Organizáciou spojených národov (OSN) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM).
"Summitu, ktorý je pod vedením prezidenta Obamu, kde sa budú deklarovať presné záväzky, sa zúčastní minister zahraničných vecí, ktorý má mandát od vlády a na summite ohlási jej rozhodnutie," uviedol prezident SR. Narážal na summit, ktorého konkrétne záväzky v súvislosti s utečeneckou krízou zverejnia pod vedením amerického prezidenta Baracka Obamu už dnes a Kiska na ňom vystúpi s prejavom.
Pracovná cesta prezidenta Kisku je taktiež spojená s podporou slovenského kandidáta na generálneho tajomníka OSN. "Robíme všetko, čo je v našich silách. Sú veci medzi nebom a zemou, ktoré nedokážeme ovplyvniť, je tu veľa rôznych dohovorov a jednaní, držme prsty, robme všetko preto, aby sme skutočne tak úžasnému kandidátovi vedeli pomôcť," dodal, pričom ministra Lajčáka považuje za dlhoročného skúseného politika, ktorý má vysoké šance.
Slovenský prezident počas prvého dňa pracovnej návštevy v New Yorku vystúpil na stretnutí organizovanom generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, ktoré sa týkalo utečeneckej krízy. Následne rokoval s prezidentmi Bulharska, Slovinska a Senegalu, ako aj s premiérom Gruzínska a vysokým komisárom OSN pre utečencov. Absolvoval taktiež neformálny obed s bývalou ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou, ktorého sa zúčastnil aj minister Lajčák.