Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Počet migrantov prichádzajúcich po Balkánskej ceste klesol, tvrdí Kaliňák: Využívajú tajné trasy

Robert Kaliňák
Robert Kaliňák (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD) sa dnes stretol s námestníkom ministra vnútornej bezpečnosti USA pre spravodajské služby a analýzy generálom Francisom X. Taylorom.

Témou spoločného rokovania boli priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie - najmä dosah brexitu na Európsku úniu (EÚ), boj proti terorizmu, vývoj migrácie v Európe, vízová liberalizácia, ale aj výmena informácií medzi členskými krajinami a bezpečnostnými službami.Informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Kaliňák informoval Taylora o prijatí nariadenia o Európskej hraničnej a pobrežnej stráži, ktorá by mala začať fungovať začiatkom októbra.

„Vývoj migrácie cez Balkánsku cestu sa vďaka opatreniam, ktoré boli prijaté, výrazne znížil. Slovensko v tejto súvislosti nasadilo svojich policajtov v najviac postihnutých krajinách. Momentálne chce EÚ sprísniť opatrenia v rámci migračnej vlny najmä na hranici s Bulharskom,“ povedal Kaliňák s tým, že je dôležité vysporiadať sa s návratom osôb, ktoré nespĺňajú nároky na azyl a rovnako dôsledne trvať na platnosti dohody medzi EÚ a Tureckom. 

Taylor podľa rezortu vnútra ocenil prijatie smernice PNR, teda výmenu informácií o cestujúcich v leteckej doprave a zdôraznil potrebu čo najskoršej implementácie tohto opatrenia do praxe.

Britský inštitút upozornil, že migranti sa do Európy dostávajú i tajnými trasami

Státisíce prisťahovalcov sa dostávajú do Európy po málo známych "tajných" trasách, ktoré sa používajú, odkedy niektoré štáty robia na svojich hraniciach prísnejšie kontroly. Informoval o tom dnes v Londýne britský think-tank Overseas Development Institute (ODI). Podľa predpokladov by do Európy tento rok po dobre známej trase cez Stredozemné more malo doraziť okolo 330.000 migrantov, ale počet žiadostí o udelenie azylu môže dosiahnuť až 890.000, upozornil ODI.

Rozdiel medzi očakávaným počtom žiadostí a počtom registrovaných imigrantov - viac ako 550.000 osôb - podľa ODI svedčí o tom, že o trasách, ktorými sa do Európy vydávajú mnohí ľudia, sa vie len veľmi málo.

Títo utečenci a migranti totiž cestujú do Európy rozličnými tajnými trasami a spôsobmi: niektorí po pevnine skrytí v autách, iní lietadlami s falošnými dokladmi alebo už neplatnými vízami, uviedol britský inštitút. Podľa neho ľudia zo Sýrie tvoria len tretinu z týchto migrantov. Väčšina migrantov pochádza zo stredne prosperujúcich krajín. Podľa ODI by vlády európskych štátov mali prejsť od dôrazu na kontrolu a odrádzania od migrácie k pragmatickému a efektívnemu prístupu, vďaka ktorému by situáciu lepšie zvládli. ODI tiež nalieha na vlády európskych štátov, aby posilnili vzájomnú spoluprácu a prijali viac právnych nástrojov, ktorými by prílev utečencov a migrantov mohli monitorovať a riadiť efektívnejšie.

"Odstrašujúce opatrenia a pohraničné kontroly sú drahé a zväčša neúčinné," konštatoval vo svojej správe ODI. Spresnil, že kontroly na hraniciach v mnohých prípadoch viedli len k presmerovaniu utečencov a migrantov na iné, alternatívne "tajné" trasy.

Vlani podľa ODI dorazilo do Európy po mori asi 1,1 milióna migrantov. Žiadosť o azyl podalo 1,7 milióna osôb. Počet migrantov sa tento rok znížil po uzavretí dohody medzi EÚ a Tureckom, ako aj v dôsledku ďalších bilaterálnych zmlúv týkajúcich sa migrantov, uviedla vo svojej správe agentúra DPA.

Viac o téme: UtečenciMigrantiRobert Kaliňák
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu