MADRID - Španielska vláda uvoľní 1,75 milióna eur pre autonómne oblasti na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre žiadateľov o azyl presunutých do krajiny v rámci prerozdeľovania utečencov v EÚ. Po dnešnom zasadaní úradujúceho kabinetu premiéra Mariana Rajoya o tom v Madride informovala vicepremiérka Soraya Sáenzová de Santamaria.
Podľa jej slov zatiaľ na základe dohody štátov EÚ dorazilo do Španielska 305 občanov Sýrie, Eritrey, Iraku a Stredoafrickej republiky; ide o migrantov presunutých z Grécka, Talianska, Líbye a Turecka. Všetkých rozdelili v menších skupinkách do viacerých záchytných stredísk na rôznych miestach Španielska, kde sa im aj za účasti mimovládnych organizácií dostáva okrem iného zdravotníckej, psychologickej či právnej pomoci, informovala agentúra MTI.
Madrid ráta v priebehu leta s príchodom ďalších 281 žiadateľov o azyl, ktorí mali doraziť pôvodne už do konca júna. Španielsko sa zaviazalo do roku 2017 prijať viac ako 17.000 žiadateľov o azyl.
Podľa OSN sa situácia na hraniciach zhoršuje
Zastúpenie Organizácie Spojených národov (OSN) v Srbsku vyjadrilo dnes znepokojenie, pretože podľa jeho názoru sa situácia migrantov čakajúcich na srbsko-maďarskej štátnej hranici zhoršuje. Počet tu čakajúcich osôb sa v priebehu uplynulých dvoch dní zdvojnásobil a viaceré z nich informovali, že maďarské úrady im znemožnili odovzdať žiadosti o azyl a údajne ich "zahnali späť do Srbska".
Z komuniké, ktoré sa objavilo na webovej stránke subjektu, vyplýva, že 12O migrantov signalizovalo, že nemohli odovzdať žiadosti maďarskej strane. Zastúpenie OSN v Srbsku preto pripomína, že v zmysle medzinárodného práva má každý žiadateľ o azyl právo vstúpiť na územie krajiny, v ktorej chce požiadať o azyl.
Maďarsko vpúšťa na svoje územie iba 30 osôb denne, takže stovky ďalších musia nezriedka v neľudských podmienkach čakať aj týždne na to, kým sa dostanú na rad. Srbská strana umiestnila síce rádovo stovky migrantov v záchytnom centre v Subotici, avšak okolo 800 ďalších vrátane žien a detí je nútených čakať pod holým nebom v prihraničí. Zastúpenie svetovej organizácie ešte pripomína, že sprísnenie predpisov na štátnych hraniciach môže migrantov viesť k rozhodnutiu hľadať nebezpečnejšie ilegálne spôsoby, ako sa dostať cez hraničné čiary a vydať sa pri tom napospas prevádzačom.
To by viedlo aj k ďalšiemu zvýšeniu rizík pre deti, ktoré sú na ceste bez sprievodu dospelých osôb. Srbský splnomocnenec pre utečencov Vladimir Čurič pripomenul, že hlavným problémom nie je opäť sa zvyšujúci počet migrantov, ktorí prichádzajú do krajiny, avšak fakt, že sa znížil počet tých, ktorí môžu Srbsko opustiť.