BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán nariadil posilnenie jestvujúcich hraničných zábran a prípravu kapacít potrebných pre vybudovanie nových úsekov zábran. Premiér to dnes podľa agentúry MTI oznámil v úvode jarnej schôdze parlamentu v súvislosti s očakávaným rastom tlaku migračnej vlny na Európu.
Orbán poslancom parlamentu navrhol, aby ochrana Maďarska pred migrantmi a pred povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov boli národnou otázkou. "V roku 2015 sa nám podarilo včas zakročiť, preto sme krajinu ubránili od masy migrantov," konštatoval premiér, podľa ktorého Maďarsko je dnes jednou z najstabilnejších krajín Európy.
Migračnú politiku Európskej únie označil Orbán za skrachovanú. "Zdá sa, že (Brusel) by aj naďalej dovážal migrantov a svojvoľne ich prerozdeľoval," dodal s poznámkou, že v Maďarsku 1,8 milióna ľudí podporilo vládu v tom, aby urobila všetko proti zavedeniu systému kvót.
V roku 2016 bude podľa jeho slov v Bruseli potrebná diplomatická, právna a politická ochrana, a na južných hraniciach únie zas policajná a vojenská ochrana.
Orbán vyzval učiteľov, aby nepožadovali viac peňazí
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán dnes v úvode jarnej schôdze parlamentu vyzval pedagógov, aby nevyvíjali na vládu tlak kvôli financiám. V reakcii na sobotňajšiu budapeštiansku demonštráciu učiteľov premiér povedal, že po predchádzajúcich úpravách miezd teraz ďalšie zvyšovanie platov nie je možné, informoval spravodajský server Vs.hu.
Orbán vyjadril podporu ďalšiemu dialógu s protestujúcimi pedagógmi. Konštatoval, že ich 25-bodové požiadavky by znamenali 18-percentný rast miezd. Po predchádzajúcich 40 a 27 percentách chcú teraz 18 percent. "Chápem to, ale teraz to nie je možné," vyhlásil ministerský predseda, ktorý kritizoval opozičné strany za to, že doterajšie zvyšovanie miezd učiteľov spochybňujú.
Na zlú situáciu vo verejnom školstve poukázali v sobotu v Budapešti tisíce demonštrujúcich učiteľov. Vláda podľa nich nie je ochotná meniť koncepciu verejného školstva. Učitelia okrem iného žiadali radikálne zníženie rozsahu učiva, zrušenie viazaného pracovného času, zabezpečenie väčšej nezávislosti škôl pri tvorbe vyučovacích metód, slobodu voľby učebníc a úpravu miezd takmer 50.000 pracovníkov v oblasti výchovy a vzdelávania.