Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Máme dva mesiace, inak Schengen skolabuje: Turecko dostalo trest kvôli novinárom

Donald Tusk
Donald Tusk (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG - Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes varoval pred možným rozpadom schengenskej zóny v prípade, ak sa nepodarí súčasnú migračnú krízu zvládnuť do dvoch mesiacov.

"Nemáme viac než dva mesiace, aby sme dostali veci pod kontrolu," povedal podľa agentúry Reuters na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu. 

Ak Európska únia nedokáže dostatočne kontrolovať svoje vonkajšie hranice, bude to znamenať jej zlyhanie ako politického projektu, povedal Tusk. 

EÚ v súčasnosti čelí najväčšej migračnej kríze od čias druhej svetovej vojny. Len do Nemecka prišlo vlani viac ako milión migrantov a utečencov.

Štrasburský tribunál odsúdil Turecko za porušenie slobody prejavu novinárov

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dnes oznámil, že rozhodol v neprospech Turecka v kauze porušenia slobody prejavu novinárov z roku 2007. Rozsudok bol vynesený na základe informácií, že sa vláda v Ankare snažila identifikovať zdroje informácií žurnalistov, ktorí odhalili nekalé praktiky ozbrojených síl.

Súdna inštancia Rady Európy (RE) dospela k záveru, že zásah do práce novinárov nebol v podmienkach demokratickej spoločnosti potrebný. Podľa ESĽP je pravdepodobné, že postup tureckej vlády "odradil všetky potenciálne zdroje", aby pomáhali nezávislým médiám informovať verejnosť o otázkach všeobecného záujmu vrátane tých, ktoré sa týkajú ozbrojených síl. 
Podľa rozsudku musí Ankara zaplatiť odškodné vo výške od 500 do 2750 eur šiestim novinárom, ktorí sa na ESĽP obrátili v novembri 2007. 

Článok, ktorý šestica novinárov zverejnila v časopise Nokta, odhalil systém klasifikácie novinárov na vhodných alebo nevhodných, ktorý turecká armáda využívala na sledovanie niektorých novinárov. 

V apríli 2007 turecké úrady uskutočnili raziu v kanceláriách časopisu a zhabali údaje zo 46 počítačov redakcie, aby mohli identifikovať zamestnancov, ktorí písali o tejto kauze. 

ESĽP vo svojom rozhodnutí pripustil, že dôvernosť informácií o vnútornom fungovaní ozbrojených síl môže byť odôvodnená. Sudcovia však zároveň zdôraznili, že utajenie by nemalo byť presadzované za každú cenu a označili zákrok úradov za "neprimeraný". 

Podľa stanoviska štrasburského súdu bol predmetný článok dôležitý pre diskusie o mediálnej diskriminácii zo strany štátnych orgánov a mal prispieť k verejnej diskusii o politických vzťahoch medzi ozbrojenými silami a verejnosťou. 

Rozhodnutie ESĽP prišlo v čase, keď dvaja boli novinári časopisu Nokta obvinení z pokusu o štátny prevrat a hrozí im až 20 rokov väzenia. Boli zatknutí deň po parlamentných voľbách z 1. novembra 2015, kvôli tomu, že na prvej strane časopisu kritizovali volebný triumf Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayipa Erdogana a označili ho za "začiatok občianskej vojny v Turecku".

 

Viac o téme: TureckoDonald TuskSchengen
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu