BRUSEL – Prví migranti z nelegálneho slumu pri francúzskom prístavnom meste Calais sa dnes ubytovali vo vyhrievaných kontajneroch. Francúzska vláda do konca januára plánuje ubytovať v týchto zariadeniach najmenej 1500 z asi 4000 utečencov, ktorí žijú v zdraviu nevhodných podmienkach na okraji mesta.
"Je tu teplo, sme chránení pred chladom a vlhkom," citovala belgická tlačová agentúra Belga otca afganskej rodiny, ktorú spolu s jeho manželkou tvorí šesť detí. Francúzska vláda ešte vlani v auguste prisľúbila, že pre týchto migrantov pripraví vhodnejšie podmienky na život, kým sa vyjasní ich právna situácia.
"Migranti nemajú záujem zostať tu navždy," povedala počas dnešnej tlačovej konferencie prednostka danej oblasti Fabienne Bucciová. Väčšina z utečencov, ktorí sa dostali do Calais, kde žijú v "stanovej džungli", sa plánuje dostať na územie Británie.
Vláda navrhla vybudovanie jednoduchých prístreškov, ktoré neponúkajú podmienky pre každodenný život. Predseda združenia Nocľah pre migrantov Christian Salomé upozornil médiá, že ide skôr o zaistenie teplého a suchého prístrešia pre rodiny migrantov.
V prvý deň sprístupnenia obytných kontajnerov sa migranti ani veľmi neponáhľali, aby v jednom z nich získali miesto, upozornila Belga. Úrady záujemcom o bývanie vytvorili prístupový kód podľa tvaru ich dlane, bez toho, aby migrantom odobrali odtlačky prstov.
Koncom novembra súd nariadil francúzskej vláde, aby migrantom v novovzniknutom tábore zabezpečila základné hygienické zariadenia ako sú sprchy a toalety, čo malo zmierniť ponižujúce a neľudské podmienky, v akých sa migranti ocitli.
Francúzska vláda sa dlho bránila otvoreniu "štruktúrovaných centier" pre migrantov. Dôvodom boli obavy, aby sa nezopakovala situácia z tábora Sangatte na severe krajiny, ktorý bol otvorený v roku 1999 na popud Červeného kríža. Úrady museli tento tábor uzavrieť v roku 2002.
Okrem zriadenia obytných kontajnerov na periférii Calais, migranti v tejto zóne môžu využiť aj nové stanové mestečko, v ktorom stany budú spĺňať medzinárodné normy a ktoré chce do konca februára otvoriť obec Grande-Synthe, nachádzajúca sa asi štyridsať kilometrov severovýchodne od Calais. Nové stanové mestečko pre asi 1500 migrantov bude financované mestom a organizáciou Lekári bez hraníc.
Vracaní migranti z Bavorska predstavujú nemalú výzvu
Polícia vracia z nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko denne do Rakúska okolo dvoch stoviek utečencov. Návrat týchto osôb na územie Rakúska predstavuje pre tamojšie orgány značnú výzvu. Migranti sa môžu voľne pohybovať po Rakúsku a viacerí z nich sa môžu opätovne pokúšať dostať sa do cieľovej krajiny cez nemecké územie.
Niektorí z utečencov sa napokon predsa len prikláňajú k možnosti požiadať o azyl v Rakúsku, informoval tamojší verejnoprávny rozhlas ORF s odvolaním sa na hornorakúske policajné zdroje. V súvislosti s tým ich vypočujú za účasti tlmočníkov, aby sa následne mohli bez obmedzení pohybovať po krajine. V rámci možnosti im ponúkajú strechu nad hlavou, mnohí to však s poďakovaním odmietajú alebo využívajú iné možnosti ubytovania.
Všetci, ktorí o azyl nepožiadali, sa na rakúskom území zdržiavajú ilegálne a tým sa dopúšťajú správneho deliktu, za čo im hrozí finančný trest alebo dočasné zadržanie. Po maximálne 72 hodinách ich však musia prepustiť opäť na slobodu. V Rakúsku preto silnejú hlasy, volajúce po rokovaniach s Nemeckom na strane jednej a po obmedzení prílevu migrantov na strane druhej.
Rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann sa vyslovil za preskúmanie možností zastaviť ekonomických migrantov už pred vstupom na územie tejto alpskej republiky. Návrh príslušného plánu by mal vzísť z dielne rezortov vnútra a obrany, ako aj ústavnej služby, vyplýva z informácií, ktoré v utorkovom vydaní prinesie denník Kronen Zeitung.