LONDÝN - Veľkú Britániu trápi migračná kríza, ktorej aktuálne dominuje jeden výnimočný prípad. Utečencovi zo Sudánu menom Abdul Rahman Haroun (40) bol totiž udelený azyl, čo je podľa členov parlamentu nesprávny signál ostatným. Dôvodom je jeho nebezpečný príchod do krajiny.
Abdul sa do Veľkej Británie totiž dostal cez tunel pod Lamanšským kanálom, ktorý spája francúzske mesto Calais s anglickým Folkestone. Tento spôsob však niekoľkých ďalších stál život, ide o najnebezpečnejší spôsob, akým sa utečenci snažia do Británie dostať. „Ľudia, ktorí porušujú zákon, by mali stratiť právo na azyl,“ myslí si konzervatívec Damian Collins.
4/4 Abdul Rahman Haroun yesterday granted asylum. Welcome to the UK!! pic.twitter.com/LzcQv4hRKo
— Shafiur Rahman (@shafiur) 5. Leden 2016
Stále však platí, že zákon porušujú všetci, ktorí nelegálne prekračujú hranice. „To, čo chceme urobiť, je poslať správu ľuďom v Calais, že ak sa pokúsia a preniknú do našej krajiny tým, že sa skryjú vo vozidlách a vlakoch, alebo pešo cez Lamanšský tunel, okamžite stratia svoje právo na to, aby mohli žiadať o azyl v tejto krajine,“ vysvetlil svoju rétoriku Collins podľa britskej webstránky Daily Mail.
Abdul si počas cesty prešiel krušnými chvíľami, v tuneli šiel iba pár krokov od vlakov, ktoré tadiaľ chodia rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Prejsť 50 kilometrov dlhý úsek mu trvalo celých 11 hodín. Poslanci v spolupráci s kompetentnými osobami sa snažia dosiahnuť, aby úrad, ktorý udelenie azylu schvaľuje, ešte svoje rozhodnutie preskúmal. Zaujímavé je, že zároveň s procesom udeľovania azylu bol Abdul trestne stíhaný za prechod tunelom.
„Azyl mali zamietnuť kvôli tomu, čo tento muž urobil. Keď polícia prvýkrát zatkla pána Haruna, bolo mu vysvetlené, že bude čeliť plnej sile zákona. To, čo urobil, bolo neuveriteľne nebezpečné a mohlo to veľmi vážne ohroziť životy cestujúcich vo vlakoch, ako aj pracovníkov tunela,“ povedal na margo veci hovorca tunela.
Z väzenia ho prepustili v nedeľu o šiestej hodine večer, na slobode bude až kým sa veci nepohnú iným smerom. Vonku ho čakali členovia charitatívnej organizácie pomáhajúcej utečencom. Ako azylant má teraz nárok na ubytovanie, príspevok 36,95 libier každý týždeň, bezplatnú zdravotnú starostlivosť zahŕňajúcu vyšetrenia u zubára a očného lekára.