ĽUBĽANA – Slovinská vláda počas nočného rokovania navrhla kvôli prívalu utečencov nasadiť k ochrane hraníc armádu. Dnes to podľa agentúry Reuters oznámil slovinský premiér Miro Cerar.
Očakáva sa, že príslušný zákon o povolaní vojska prijme parlament ešte dnes. Vláda tiež obvinila susedné Chorvátsko, že posiela k hraniciam so Slovinskom tisíce migrantov a ignoruje všetky žiadosti o to, aby príliv utečencov nejakým spôsobom kontrolovalo. "Nejde o presadzovanie mimoriadneho stavu, ide o posilnenie kontrol na hraniciach," povedal o chystanom nasadení armády Cerar. Vláda chce, aby vojaci mohli policajtom pomáhať s ostrahou pohraničia. Slovinsko sa po uzavretí južnej maďarskej hranice so Srbskom a následne aj s Chorvátskom stalo ďalšou hlavnou tranzitnou krajinou, cez ktorú utečenci prechádzajú na severozápad Európy.
Ľubľana sa najskôr snažila nekontrolované prekračovanie svojich hraníc regulovať a utečencov podľa únijných azylových pravidiel registrovať, v pondelok popoludní sa ale rozhodla všetkých migrantov do krajiny vpustiť. K rovnakému kroku sa odhodlalo aj Chorvátsko, ktoré je síce členom Európskej únie, nie je ale súčasťou schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol. Slovinská vláda dnes uviedla, že "tlak imigrantov prichádzajúcich z Chorvátska sa stupňuje, imigrantov posielajú do Slovinska bez akejkoľvek kontroly". Ako poznamenala agentúra AP, ani dnes Chorvátsko nevyzeralo pripravené na spomalenie prílevu utečencov.
Ku slovinským hraniciam smeroval ráno z mesta Tovarnik vlak s viac ako 1000 migrantmi a asi 20 plných autobusov potom odišlo z utečeneckého tábora Opatovac. Podľa slovinskej polície sa teraz nachádza v slovinských prijímacích centrách asi 8300 utečencov, ktorí chcú pokračovať ďalej v ceste do západnej Európy. Obmedzená kapacita malého, dvojmiliónového Slovinska pri preprave utečencov pôsobí starosti a podľa všetkého už dáva za pravdu humanitárnym organizáciám, ktoré varujú, že tisíce utečencov kvôli tomu uviaznu nielen v Chorvátsku, ale aj ešte ďalej v Srbsku a Macedónsku.
Práve tieto krajiny tvoria takzvaný balkánsky koridor, kadiaľ mieria vlny migrantov z krajín Blízkeho východu do západoeurópskych štátov. Napätá situácia panuje aj na srbsko-chorvátskej hranici, kde čakalo v noci na dnes asi tisíc migrantov vo vetre a zime dlhé hodiny, než im bolo povolené vstúpiť do krajiny. Chorvátska polícia ich vpúšťa len po menších skupinkách po niekoľkých jednotlivcoch. Čakajúci sa tak zohrievali u rozrobených ohňov a boli zabalení v prikrývkach. Na rodinách s malými deťmi bolo vidieť, že sa obliekli do všetkého oblečenia, ktoré našli, uviedla agentúra AP. "Otvorte, otvorte," pokrikovali vraj v jednej chvíli migranti na chorvátskych policajtov na hraniciach.