LONDÝN/BUDAPEŠŤ - Napätie v Európe môže podľa odborníkov viesť ku katastrofickému scenáru. Migračná a humanitárna kríza, ale aj samotné politické konflikty môžu jednotlivé národy poštvať proti sebe. Epicentrum konfliktu je podľa nich práve v strednej Európe.
Predsedovia vlád Maďarska a Talianska už dlhšie hovoria o obrovskom nebezpečenstve nekontrolovateľnej záplavy utečencov z Afriky a Blízkeho východu, ktorá stavia národy Európskej únie proti sebe. Dramatické udalosti, ktoré momentálne otriasajú Srbskom a Maďarskom, sa až strašidelne podobajú tým, ktoré vyvolali prvú svetovú vojnu, uvádza Express.co.uk.
Mimoriadny summit o utečencoch skončil: Európa kritizovala Fica, toto sú výsledky rokovaní
Problém sa najvýraznejšie prejavuje najmä v strednej Európe, keď sa maďarské hranice ocitli pod náporom utečencov prichádzajúcim zo srbskej alebo chorvátskej strany. Aby zastavili nekontrolovateľný príliv, postavili kontroverzný plot proti utečencom.
Ako v predvečer prvej svetovej vojny
„Naše hranice sú v nebezpečenstve. Náš spôsob života, v rámci ktorého rešpektujeme zákon, je v nebezpečenstve,“ varoval maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je ohrozené nielen Maďarsko, ale aj celá Európa. „Migranti nás bombardujú,“ dodal Orbán, keď hranici so Srbskom putovali vojaci ozbrojení gumovými projektilmi a slzným plynom.
Pintér Bence, maďarský politický žurnalista sa na stránke Mandiner.hu vyjadril, že situácia s rastúcim napätím medzi národmi pripomína medzinárodný scenár spred sto rokov. „Vyzerá to ako v predvečer prvej svetovej vojny,“ myslí si Bence. Rovnako ako vtedy, aj teraz zlyháva diplomacia, vidno nedostatok solidarity a veľa tlaku, čo ani zďaleka nepripomína spolupracujúcu Európu.
Podobne ako Pintér Bence, aj americký prognostik Gerald Celente povedal, že súčasná kríza vykazuje veľkú podobnosť s predchádzajúcim globálnym konfliktom, tentoraz s druhou svetovou vojnou. Ameriku zároveň viní z útokov na Líbyu, Irak a najnovšie aj Sýriu, ktoré priviali vojnových navrátilcov do Európy. Celý tento proces sa podľa Celenteho deje ruka v ruke s ekonomickými vojnami a Čína devalváciou svojej meny získava globálnu výhodu, ako aj Rusko, ktoré dokáže z vojnového ťaženia proti IS získať politické výhody. „Pochodujeme k vojne. História sa opakuje,“ myslí si a dáva do pozornosti niekdajšiu menovú, obchodnú a potom aj svetovú vojnu.
Armagedon je blízko
Ďalší teroristický útok by mohol vyvolať veľké emócie a smäd po pomste. Udalosti vedú k veľkej vojne, je presvedčený aj americký ekonóm Paul Craig Roberts a hovorí o záhube, ktorá je na obzore. Súčasne vyjadril obavy z jadrovej vojny zo strany Ruska alebo Číny. „Armagedon by mohol nastať už čoskoro,“ upozornil.
Ruský vojenský expert prehovoril o veľkej hrozbe: Scenár, ako by mohla vypuknúť tretia svetová!
„Okrem napätia medzi globálnymi veľmocami predstavuje hrozbu aj Islamský štát. Terorizmus, podnecovaný fanatickou vierou v Boha, si kladie za cieľ vyvolať tretiu svetovú vojnu v Stredomorí, na strednom Východe a v Afrike. Našou povinnosťou je zastaviť to,“ komentoval Robert a vyzval na rokovania s migrantmi a boj proti radikalizmu. Takisto vyzval na ústretovosť voči migrantom a ich privítanie, čo môže byť v rozpore s predstavou, že spolu s nimi sa do Európy chcú prepašovať aj extrémisti z Islamského štátu.