Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Česi sú za obnovenie hraničných kontrol, dohnala ich k tomu súčasná utečenecká kríza

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

PRAHA - Takmer tri štvrtiny Čechov sú kvôli súčasnej utečeneckej kríze za obnovenie hraničných kontrol vnútri takzvaného schengenského priestoru EÚ, a to aj za cenu, že to obmedzí aj českých občanov.

Od júna ale pribudli v Česku ľudia, ktorí by dali šancu aj ekonomickým migrantom. Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM, ktorý včera zverejnila Česká televízia. Medzi ľuďmi podľa prieskumu taktiež prevažuje názor, že utečenci sú celoeurópskym problémom. Oproti júnu pribudlo tých, ktorí hovoria, že krajiny EÚ by si mali utečencov medzi sebou rozdeliť. Súhlasí s tým viac ako polovica opýtaných.

Bývalý prezident Václav Klaus dnes predstavil petíciu proti imigrácii, ktorú inicioval. Dokument vyzýva českú vládu na zabezpečenie vnútornej bezpečnosti a vonkajšej nedotknuteľnosti hraníc štátu všetkými prostriedkami vrátane využitia polície a armády. Volá tiež po odmietnutí kvót pre prerozdeľovanie utečencov alebo dodržiavania platných zmlúv v azylovej politike a odmieta tlak na ich zmeny, ktoré by uľahčili ďalšiu imigráciu. O prípadných zmenách v tejto oblasti by podľa neho mali rozhodovať ľudia v referende alebo by vláda mala o takýto mandát požiadať v predčasných voľbách.

Petíciu bývalého prezidenta dnes kritizoval minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD), podľa ktorého Klaus tému utečeneckej krízy populisticky využíva. Podľa vicepremiéra a šéfa ľudovcov Pavla Bělobrádka ide o vlámanie sa do otvorených dverí. Tiež podľa premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) Klausova petícia diskusiu o migrácii ďalej neposúva. Podľa Sobotku netreba petíciu, ale jasné kroky na úrovni Európskej únie.

V piatok premiéri krajín Vyšehradskej štvorky, teda Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska, dôrazne odmietli chystaný návrh Európskej komisie na prerozdelenie ďalších 120.000 utečencov v rámci EÚ.

Utečenecká kríza si vyžaduje dôslednú ochranu hraníc EÚ, tvrdí Kaník

Utečenecká kríza si vyžaduje dôslednú ochranu hraníc Európskej únie (EÚ) so všetkými silami, ktoré sú na to potrebné. Tvrdí to poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), podľa ktorého má v súčasnosti schengenský priestor vážne trhliny a je nefunkčný.

"Vonkajšie hranice EÚ majú byť uzavreté pre ľudí, ktorí nemajú oprávnenie na vstup, to sa však nedeje. Ak chceme udržať Schengen a vôbec Európu ako spoločenstvo, treba to okamžite zmeniť," konštatuje Kaník. Navrhuje preto, aby sa utečenci civilizovaným spôsobom zachytávali priamo na hraniciach EÚ a umiestnili do záchytnýchtáborov. Tu by následne mal prebiehať azylový proces a až do jeho ukončenia by nemali byť ďalej za hranice vpúšťaní migranti, ktorí na to nemajú právo.

"To sú základné veci, ktoré môžu zastaviť túto inváziu," tvrdí Kaník. Zároveň podotýka, že už teraz je na území Európy množstvo utečencov a mnoho z nich sa nachádza v neľudských podmienkach. "Treba im urýchlene poskytnúť pomoc a taktiež zrýchliť azylovú procedúru," dopĺňa poslanec. Na základe nej by sa mali oddeliť ľudia, ktorí sú prenasledovaní, ušli pred vojnou a sú v ohrození života, od ekonomických migrantov, ktorí v Európe hľadajú len lepšie miesto pre život. Podľa Kaníka by mali byť ekonomickí migranti vrátení späť do krajín, odkiaľ pochádzajú.

"Pokiaľ nepristúpime k jednoduchým, racionálnym a razantným opatreniam, tak o chvíľu sa EÚ a jej sociálne a ekonomické systémy rozpadnú, a to je vec, ktorá nikomu nepomôže, ale všetkým uškodí," podotkol. Horizont riešení utečeneckej krízy priamo v krajinách, odkiaľ migranti odchádzajú, vidí zhruba na päť až 20 rokov. Podľa Kaníka je to však dlhý čas a EÚ nemôže toľko čakať. Za nereálne považuje aj myšlienky vytvorenia bezpečných zón v Afrike a Ázii, pretože by si to žiadalo masívne nasadenie vojsk. "To je vec, ktorá patrí do ríše utópií. Treba sa držať skôr racionálnych opatrení," dodáva.
 

Viac o téme: UtečenciMigranti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu